Kraj nechystá v ústavu veřejnou popravu
Krajský úřad Středočeského kraje jako zřizovatel svatojanského ústavu sociální péče žalobu na Českou televizi v souvislosti s pořadem "Já, ošetřovatelka" nakonec podávat nebude. Potvrdil nám to včera středočeský radní Josef Vacek i hejtman Petr Bendl.
Svatý Jan - V pondělí rada Krajského úřadu Středočeského kraje projedná medializovaný případ péče o handicapované klienty v Ústavu sociální péče Svatý Jan. Záběry pořízené skrytou kamerou a komentář, který kritizuje jejich údajné ponižování, vyvolal lavinu reakcí. Ředitelka ústavu Marie Zámostná pracuje již několik týdnů pod obrovským psychickým tlakem. Střídají se tu redaktoři. Ředitelka má dojem, že některé k tomu motivuje pouze touha po senzaci, na které si chtějí smlsnout. A její protiargumenty a vysvětlení v podstatě ani slyšet nechtějí. Obává se, že veřejné mínění se přiklání na stranu skryté kamery.
Kraj nechce jít s televizí do sporu
Ředitelka Zámostná z pozice opatrovnice retardovaných chlapců, na jejichž nahá těla nabídla televize divákům pohled, nechtěla nechat tuto skutečnost bez odezvy. Kontaktovala známého příbramského právníka, jehož prostřednictvím připravovala na televizi žalobu na ochranu osobnosti. To dnes už neplatí."Kraj jako zřizovatel ústavu rozhodl, že do sporu s Českou televizí nepůjde. Šlo o zpravodajsky zpracovaný pořad, ve kterém lze těžko prokázat, že měl v úmyslu poškodit práva klientů," soudí krajský radní Josef Vacek, který má sociální péči ve svém resortu. Považoval by však za velmi nespravedlivé, kdyby měla padnout ředitelčina hlava. "Osobně k tomu nevidím důvod a budu její setrvání ve funkci podporovat," tvrdí Vacek. Považuje za naprosto neregulérní, že na ni byl uspořádán mediální hon. "Za jejího vedení zaznamenal sociální ústav vzestupnou tendenci," nenechává se ovlivnit jedinou reportáží. Ústav zná osobně a odmítá punc "Černého Petra", kterého Svatý Jan kvůli ní dostal.
Kontrola předložila několik doporučení
Radní Vacek uvedl, že kraj udělal ve Svatém Janu kontrolu. Její výsledky nijak nesignalizují selhání ředitelky Zámostné. Závěr prověrky obsahuje jen několik doporučení. Realizace by však většinou musela jít ruku v ruce s navýšením počtu zaměstnanců. Podle soudu krajské inspekce by totiž pracovník civilní služby neměl mít na starosti skupinu klientů sám. "Noční služba je podle rozpisu obsazena dvěma pracovníky. Proto doporučujeme rozdělení služby na každém oddělení zvlášť,"říká se v závěru revize. Další doporučení k vedení ústavu se týkají úpravy ohřevu vody nočním proudem, časového posunu podávání snídaní a zvážení, zda jsou nerezové misky na podávání jídla těžce postižených chlapců vhodné po estetické stránce.
Hejtman chce vyvolat veřejnou diskuzi
"Když už k této situaci došlo, musíme ji operativně řešit. S chladnou hlavou, bez vyvolávání zbytečných emocí,"zdůvodnil hejtman Bendl, že žaloba na ČT1 by nebyla nejšťastnějším řešením. Důležitým měřítkem na radě 22. března u něj při rozhodování budou konkrétní závěry z krajské kontroly. "Chci vyvolat širší diskusi o podmínkách péče v sociálních ústavech. Státu schází kvalitní legislativa, protože se v sociální péči opíráme o šestnáct let starý zákon. Ten je dneska přežitý. Ministerstvo práce a sociálních věcí má v tomto ohledu k občanovi dluh," potvrzuje Bendl, že v péči nejde o slabinu ústavu, ale celého systému. "Musíme dosáhnout toho, aby se zákon o sociálním zabezpečení dostal na evropskou úroveň a odpovídal změnám, které se ve společnosti udály,"dodal.
V ústavu bude Den otevřených dveří
Bendl potvrdil, že 8. dubna bude v Ústavu sociální péče ve Svatém Janu Den otevřených dveří. Veřejnost tak bude mít sama nejlepší příležitost seznámit se s úrovní péče pro handicapované i s nelehkou prací zaměstnanců. "Se zástupci ústavů sociální péče chci vyvolat 15. dubna otevřenou diskusi, na níž by ústavy zřizované krajem se zástupci neziskového sektoru hledaly společnou cestu, jak péči zkvalitnit," dodal Bendl.
Autor: MARIE BŘEŇOVÁ Zdroj: Příbramský deník
|