Dnes je Středa, 4. prosince 2024, svátek má Barbora
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6974
 
Webinfo


 

31.03.2004, 07:38 - rubrika " Internet "
Internet pomáhá postiženým občanům

Moderní informační technologie, zejména počítače a Internet, přinesly nové možnosti, jak pomoci lidem na ortopedickém vozíčku, jak ulehčit a usnadnit život osobám s poruchami zraku či sluchu, s mentálními potížemi či s jinými zdravotním postižením.

Mají-li tito lidé zájem a získajíli nezbytnou informační gramotnost, může jim Internet za pomoci vhodných vstupních a výstupních zařízení sloužit jako obrovská informační základna využitelná při překonávání handicapů.

Na síti sítí najdou materiály, které jim dovolí rozšiřovat a zdokonalovat své znalosti, vyhledávat informace o nemocích a postiženích, kterými trpí, sledovat možnosti, které nabízí elektronický trh práce, pátrat po příležitostech, které Internet nabízí pro vyplňování volného času a pro zábavu.

Těmito otázkami se od roku 2001 intenzívně zabývá i konference Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami (INSPO). Její čtvrtý ročník je součástí letošního Března - měsíce Internetu (BMI).

V Evropě má zelenou

Příkladem vhodnější seberealizace, ke které pomohl Internet, může být Radek Červinka, sluchově postižený mladý člověk, který komunikuje s okolím pouze prostřednictvím znakového jazyka. Nedávno jako jeden z nejlepších účastníků dokončil desetiměsíční ověřovací kurs projektu vzdělávacího programu Leonardo da Vinci Evropské unie.

Projekt byl zaměřen na využití Internetu jako prostředku pro pracovní seberealizaci a pro obživu neslyšících. Kurs obsahoval základy práce s počítačem a Internetem, usiloval o zvýšení kompetence neslyšících v psaném a čteném jazyce. Dále zahrnoval základy počítačové a internetové angličtiny, základy počítačové typografie, učil vytvářet webové stránky a zabýval se problematikou, jak se na Internetu uživit. Ke konci kursu se všech devět účastníků podrobilo zkoušce s cílem získat evropský certifikát informační gramotnosti ECDL. Radek s dalšími třemi ve zkoušce plně uspěl. Následně získal zaměstnání jako lektor informatiky v královéhradecké škole pro neslyšící. Sám je toho názoru, že málo neslyšících umí pracovat s počítačem a Internetem a že pro jejich výuku je efektivnější, když lektor znalý této problematiky pochází z jejich prostředí.

Svět ticha není izolace

Velmi se mi líbily a vřele doporučuji prohlédnout si webové stránky Kristiny Kratochvílové, třiadvacetileté dívky s těžkým vrozeným sluchovým postižením. Vedle toho, že nám na webu představuje svou rodinu, popisuje svoje mládí a svůj život s naslouchadlem. Maturovala na gymnáziu pro sluchově postiženou mládež, v současné době studuje vyšší odbornou školu sociálně pedagogickou a chce v budoucnu pracovat s handicapovanými lidmi. Sportuje, ráda cestuje, ve volném čase čte knížky, pracuje na svých webových stránkách a hraje si se svým buldočkem.

Součástí webové prezentace Kristiny je i řada rozhovorů s přáteli. Sama nás vyzývá, abychom si je přečetli a dozvěděli se tak "něco o tom, jak se žije ve světě ticha".

Druhý život

Neštěstí může potkat kohokoliv, a to i ve zralém věku. Letos jednašedesátiletý docent ing. Jiří Žváček, CSc., o tom ví své. Bývalý prorektor Vysoké školy ekonomické v Praze, spoluzakladatel a místopředseda České statistické společnosti a aktivní sportovec utrpěl v roce 1991 při horolezeckém tréninku vážný úraz. Od té doby je úplně ochrnut a žije na vozíčku svůj druhý život, který následně zasvětil Internetu.

Je autorem rozsáhlých webových prezentací, ve kterých se zabývá vedle odborných záležitostí i problematikou zdravotně postižených. Například na serverech Inspider.cz a Kvadrouš.cz. Přitom jeho jediným nástrojem, kterým přes klávesnici ovládá počítač, je dřevěná tyčinka v ústech.

Docent Jiří Žváček k tomu dodává: "Internet je pro nás velikou příležitostí, ve které se potlačí naše slabiny a naopak zvýrazní naše klady. Mnoho postižených by takto mohlo smysluplně žít i pracovat."

Autor: Vladimír Vrabec
Zdroj: Právo
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 31.03.2004, 14:29 - Pavla :
Stránky inspider.cz navštěvuji a jsem s nimi velice spokojená. Do této doby jsem však netušila, kdo tyto stránky vytváří a smekám před panen Žváčkem. Přeji pěkný den.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie