Juránek nesouhlasí se Škromachem
Ministr tvrdí, že za nedostatek peněz pro služby nestátních organizací mohou kraje.
Důrazný protest proti informacím ministerstva práce a sociálních věcí o tom, že za nedostatek financí na sociální služby nestátních neziskových organizací mohou kraje, vyjádřil v pondělí na tiskové konferenci brněnských lidovců hejtman kraje Stanislav Juránek (Koalice).
"Nezakládá se to na pravdě. Ministerstvo se dopustilo hrubé chyby. Nevybralo totiž základní sociální služby, které by podporovalo ze svého rozpočtu. Proto v tuto chvíli chybějí desítky miliónů korun na to nejpotřebnější," řekl Juránek a upřesnil, že kraj dostal v letošním roce 39 miliónů korun z peněz, které původně rozdělovalo přímo ministerstvo práce a sociálních věcí. "K tomu jsme přidali z vlastního rozpočtu 12 miliónů navíc. Máme tedy k dispozici 51 miliónů, ale přesto největším nestátním provozovatelům sociálních služeb chybí k zajištění zavedených projektů desítky miliónů korun," řekl Juránek a zdůraznil, že pokud ministerstvo rozděluje (včetně dotace krajům) stejné prostředky jako vloni, nezbývá než položit otázku, kam tyto peníze jdou.
Diecézní charitě o 32 procent méně
Kraje podle něj tuto situaci nezavinily. Problémy jsou u všech organizací závislých na státních a krajských dotacích. Některé činnosti bude nutno zrušit, přitom vesměs jde o služby, na nichž jsou dlouhodobě závislé tisíce lidí. Oldřich Haičman, ředitel Diecézní charity, která je největší z nestátních organizací poskytujících sociální služby v kraji, hovoří o celkovém snížení dotačních prostředků o 18,6 miliónu korun. Je to o 32 % méně, než kolik dostali v loňském roce.
"V našem případě jde o sedm desítek sociálních projektů po celém území Jihomoravského kraje a Vysočiny, které poskytují služby více než 15 000 klientů ročně," řekl Haičman a kritizoval bezkoncepčnost sociální politiky země.
Systém příspěvků měnících se z roku na rok vede podle něj k neřešitelným situacím například tam, kde jsou zřízena sociální lůžka a na ně do dlouhodobé péče přijati klienti. Co pak s nimi? Mají se v příštím roce stěhovat na ulici? Podle Haičmana propad v dotacích pocítili provozovatelé dosavadních zavedených aktivit proto, že ministerstvo letos schválilo dotace na 150 nových projektů.
Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach však na pondělní tiskové konferenci v Brně trval na tom, že organizace nyní žijí pouze z peněz, které dostávají přímo od ministerstva a že kraje mají problém s přerozdělováním prostředků, které na ně byly převedeny.
Záleží, jak se poslanci vyspí
"Posílal jsem dopis hejtmanům, aby tyto prostředky použili pro organizace, které jim poskytují sociální služby, nikoli pro vlastní krajské organizace, jak se to v některých krajích už naznačovalo. Pro letošní rok je prostředků víc než v loňském roce," tvrdil Škromach. Otázka dlouhodobého financování, které je v některých případech jedinou vyhovující formou dotace neziskovým organizacím, je však podle Škromacha příliš složitá. Financování závisí na každoročním schvalování státního rozpočtu.
"Nevíme, kolik peněz bude, protože to záleží také na tom, jak se poslanci vyspí. Navíc tady bohužel narážíme na určitý rozpor. Třeba Národní rada zdravotně postižených v podstatě požaduje, aby kraje nedostaly vůbec žádné peníze, ale aby je i nadále rozdělovalo ministerstvo. My si myslíme, že kraj má k organizacím blíže, stejně jako města a obce. Proto bychom si chtěli ponechat v budoucnu jen část prostředků k financování tzv. střechových organizací s celostátní působností," řekl ministr.
Autor: Jan Chmelíček, Jan Trojan Zdroj: Právo
|