Dnes je Sobota, 23. listopadu 2024, svátek má Klement
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6949
 
Webinfo


 

26.03.2004, 07:43 - rubrika " Zaměstnávání "
Postižení se bojí o práci

Podle nového zákoníku práce nemá zaměstnavatel již povinnost, když se rozhodne propustit zdravotně postiženého zaměstnance se sníženou pracovní schopností, požádat o svolení úřad práce.

Medvědí služba

Nicméně vedení havlíčkobrodského úřadu práce se neobává, že by tato změna vyvolala v řadách zaměstnavatelů snahu se houfně zbavovat handicapovaných zaměstnanců. "Tak jak byl příslušný paragraf v zákoníku práce doposud ustaven, spíš handicapovaným ubližoval, než pomáhal,"tvrdí Martin Kouřil, vedoucí oddělení trhu práce. Podle jeho názoru se zaměstnavatelé zdráhali handicapované zaměstnávat. Obávali se, že když nebudou mít pro postiženého z objektivních důvodů dost práce, nebo jiné pracovní zařazení, nebudou ho moci bez souhlasu úřadů propustit. Naopak mu budou vyplácet mzdu i po dobu, kdy bude postižený prokazatelně doma a zaměstnavatel bude čekat, kdy mu dá úřad práce souhlas, aby zaměstnance propustil.

Raději platili

Proto většina firem, které měly ze zákona povinnost handicapované zaměstnat, raději nařízení plnila odběrem výrobků chráněných dílen, nebo odváděla prostřednictvím svých účtů do státního rozpočtu příslušné poplatky. Například loni se takto v havlíčkobrodském regionu zachovalo 69 firem, které odvedly do státní pokladny více než tři milióny korun, než aby zdravotně postiženého zaměstnaly.

Cílené dotace

Podle Kouřila handicapovaným daleko víc prospěje, když stát bude prostřednictvím úřadů práce dotovat například provoz různých chráněných dílen, než direktivně nutit podnikatele zaměstnávat lidi s handicapem. V současné době dotuje havlíčkobrodský úřad práce tři taková pracoviště. Chráněnou dílnu Fokusu Vysočina, dílnu v Trpíšovicích a jedno pracoviště v Chotěboři, obsluhu pultu centrální ochrany v kanceláři chotěbořské městské policie.

Vrátné nepotřebují

"Pracovních příležitostí pro tyto postižené žadatele není mnoho. Pracovní místa jako vrátný nebo obsluha telefonní ústředny dnes již těžko najdete. V některých odvětvích, jako zemědělství, stavebnictví nebo těžební průmysl, zdravotně postižený člověk uplatnění těžko najde,"říká Kouřil. V současné době eviduje havlíčkobrodský úřad práce v celém regionu 490 žadatelů o pracovní místo se sníženou pracovní schopností. Někteří jsou v evidenci i několik let. Vedení úřadu práce se ale neobává, že by se jejich počet vlivem nového zákoníku práce nějak výrazně zvýšil.

Na to čekali

Zdravotně postižení si ale myslí něco jiného. "Handicapovaný ztrácí na trhu práce poslední možnost ochrany. Některým mým známým, kteří jsou zdravotně postižení a dosud mají práci, zaměstnavatel už několikrát naznačil, že by měli z práce odejít, protože je hodlá při nejbližší příležitosti propustit,"tvrdí Lubomír Lukšíček, dlouholetý předseda okresního výboru Sdružení zdravotně postižených. Podle jeho názoru to budou právě postižení zaměstnanci, kteří přijdou o práci jako první a jinou už nenajdou. "Zaměstnavatelé právě na tohle čekali. Na druhou stranu ale chápu, že firmy často nemají práci ani pro zdravého člověka. Jenže nikdo si neuvědomuje, že pro postiženého je ztráta zaměstnání dvojnásob bolestná, protože přichází o sociální kontakty s okolím. Jestliže zákon takto vychází vstříc zaměstnavatelům, bylo by na místě aby kraje vytvářely pro handicapované chráněná pracoviště,"dodává Lukšíček. I podle Jiřiny Kocmanové, zástupce sdružení sluchově postižených, čekají handicapované těžké časy. Změnou zákoníku práce pozbyly poslední možnost ochrany. "Bude to pro ně mít katastrofální následky," míní Kocmanová.

Větší firma, víc možností

"Není to tak jednoduché," tvrdí soukromý podnikatel Vladimír Hermann z Havlíčkova Brodu. On, podle svých slov, zdravotně postižené zatím nezaměstnával, ale kdyby pro ně měl práci, nezdráhal by se. Podle jeho názoru to není se změnou zákoníku práce tak jednoduché. "Myslím, že velké firmy mají větší možnosti zdravotně postižené zaměstnat, proto, když chtějí postiženého propustit, by nadále měly žádat o souhlas úřad práce. U malých firem to je horší. Já například mám čtyři zaměstnance, kteří se musí pořádně otáčet a zvládnout několik věcí najednou. Při nejlepší vůli bych nemohl zaměstnat člověka, zaměřeného jenom na jednu určitou činnost," tvrdí podnikatel.

Autor: Štěpánka Saadouni
Zdroj: Noviny Havlíčskobrodska - Vysočina
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 30.03.2004, 12:15 - Čtenář :
Myslím si, že to poslední jsou kecy:-)((((
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie