Dnes je Pátek, 22. listopadu 2024, svátek má Cecílie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Standardy sociální péč...
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6946
 
Webinfo


 

23.03.2004, 07:28 - rubrika " Politika "
Invalidé budou v Evropské unii požívat všech výhod

V Evropské unii žije nyní 37 milionů zdravotně postižených lidí. Tvoří deset procent populace. Po rozšíření 1. května přibudou další desítky milionů handicapovaných. Jen v Česku žije více než půl milionu invalidních důchodců. EU se snaží běžný život postižených zlepšit, ale bourání bariér je stále pomalé. A jak to bude s českými handicapovanými?

Ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že zdravotně postižení občané o tuzemské výhody nepřijdou.

"Zůstanou v platnosti všechny české průkazky ZTP a pro občany, kteří využívají mimořádných výhod I., II. nebo III. stupně, zůstane vše při starém,"potvrdila mluvčí ministerstva Kateřina Prejdová. O okamžitém obratu k lepšímu ihned po vstupu do unie ale pochybuje předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Do budoucna ale tak pesimistický není. "Je pravda, že v zásadě se nic měnit nebude, přesto vstup do unie rozhodně vítáme. Je to velká šance a příležitost pro handicapované, aby získali nové zkušenosti, více informací, aby se poučili, jak se ke zdravotně postiženým občanům chovají ostatní členské státy,"uvedl Krása. Hmatatelným pozitivem pak podle něj je chystaný akční plán vyrovnávání příležitostí pro lidi se zdravotním postižením. Čeští invalidé budou mít navíc na základě rovného přístupu po 1. květnu v Evropě stejná práva jako tamní zdravotně postižení.

Pokud tedy mohou němečtí handicapovaní parkovat zadarmo, tuto možnost budou mít v Německu i Češi. Postavení invalidů v unii je lepší i v tom, že mají možnost žít ve svém přirozeném prostředí. "Například v Nizozemí má každý z nich k dispozici určitý balíček peněz, o kterém si může sám rozhodovat a sám si určí, zda jej použije na dopravu, nebo z peněz zaplatí pobyt v ústavu. O to usilujeme i u nás,"informoval Krása. Stejně tak je pro Národní radu zdravotně postižených velkým cílem přiblížit se novému trendu unie, kdy se celý systém služeb, plateb a komunikace přizpůsobuje tak, aby jej mohli využívat zdraví i postižení společně, ne každý zvlášť. Brusel také Česko nabádá, že by mělo v nejbližších letech zlepšit zejména situaci v dopravě - zavést bezbariérový přístup jak do vozů MHD, tak na železnici, a rozšířit zaměstnávání handicapovaných a jejich vzdělávání.

Autor: Kateřina Šmídová
Zdroj: Rovnost - Brněnský a jihomoravský deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie