Dnes je Středa, 8. ledna 2025, svátek má Čestmír
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 7093
 
Webinfo


 

16.03.2004, 07:53 - rubrika " Bariéry "
Postižení chtějí lepší přístupy do budov

Lounsko, Žatecko, Podbořansko - Tělesně postižení lidé nemají v řadě případů šanci dostat se na obecní či městské úřady, pošty a zdravotní střediska. Právě ztížený přístup do ordinací lékařů se stal předmětem dopisu, který podbořanské kontaktní pracoviště Centra pro tělesně postižené zaslalo na obecní úřady na Podbořansku.

Bezbariérové přístupy si vyžádají miliony

Podle ohlasů je zřejmé, že v horizontu příštích dvou let by mohl být problém konkrétně na Podbořansku vyřešen, peníze v rozpočtu mají připravené třeba i Postoloprty. Bezbariérové přístupy jsou ale nutné i u předškolních a školních zařízení, což vše dohromady představuje náklady v řádech milionů korun.

"V případě Podbořanska jsou problémy hlavně ve Vroutku, Kryrech, Lubenci a podbořanské poliklinice. Jen v našem sdružení má pohybové problémy 131 lidí," uvedla včera Vlasta Háchová z kontaktního pracoviště. Problémy ale mohou mít i ti, kteři jsou méně pohyblivé kvůli různým chorobám a zraněním dočasně.

Obecní úřady jsou připravené do příjezdových ramp či výtahů investovat. Podle kryrského starosty Miroslava Brdy dostane zdravotní středisko výtah při pracech na budování bytové nástavby. Stejně jako v Lubenci se s přístupy počítá v letech 2005 či 2006. Vroutek jako přechodné řešení osadí u střediska zvukovou signalizaci, jíž na sebe postižení upozorní. "Pak by měli být vyneseni do ordinace. Je to ale opravdu přechodné řešení, s rampou se výhledově počítá," doplnila místostarostka Jaroslava Martinková. Podle jejích slov existuje ochota handicapovaným vyhovět i v případě úředníků. "Sama jsem jednou ověřovala podpis hůře pohyblivému pánovi přímo v jeho autě," dodala.

V Postoloprtech hodlají investovat do bezbariérové rampy u tamního zdravotního střediska, patřícího městu, v letošním roce. V rozpočtu, který budou tamní zastupitelé schvalovat dnes, má na tuto akci figurovat částka 235 tisíc korun. "Nájezdová rampa pro vozíčkáře u střediska je, takže handicapovaní se po ní k lékaři dostanou. Chceme ji ale vylepšit," uvedl včera tajemník městského úřadu Václav Trylč. Vědom si špatného přístupu je MUDr. Vladimír Záhorský, majitel podbořanské polikliniky. Ten má sice záměr vybudovat v objektu výtah, není mu ale jasný zdroj peněz. "Situace ve zdravotnictví je obecně známá a na tak velkou investici si poliklinika sama těžko vydělá. Jsem připraven oslovit obce ve spádové oblasti, zda by nebyla ochotná mi přispět," uvedl V. Záhorský. Poukázal na to, že zvlášť soukromí majitelé budov s ordinacemi jsou ve srovnání s obecními či státními středisky znevýhodněni, co se týká možnosti získat dotaci.

Přístupy pro postižené musí řešit i školy

V současnosti se při cestě za lékařem postiženým včetně vozíčkářů pomáhá tak, že se po schodech vynesou. "Není to ale nic příjemného, natož důstojného," podotkla vozíčkářka Zdenka Mocňáková, předsedkyně okresního výboru svazu tělesně postižených. Rampy pro přepravu handicapovaných se objevují ve veřejných budovách či školách pomalu, ale přece. Jsou ale i v některých soukromých domech v naší oblasti. Neoficiálně se zatím uvažuje o tom, že nevyužitá zařízení, by se mohla od majitelů převzít či odkoupit a použít tam, kde je pro ně využití.

Problematiku zpřístupnění svých prostor tělesně postiženým nemohou opomenout ani školy. Podle vyhlášky mají integrovat i postižené žáky, takže některé už přemýšlejí o řešení. To je třeba případ Základní školy v Lubenci, které rampu pomohou uhradit obecní úřad i sdružení Bariéry. V Podbořanech má městský úřad jako zřizovatel školských zařízení udělenou výjimku do roku 2007 - do té doby má čas bezbariérové přístupy řešit. Zřejmě bude postupovat tak, že upraví jednu základní a jednu mateřskou školu; do nich se pak budou postižené děti soustředit. O problematice ví své i ředitelka postoloprtské základní školy Milena Stejskalová. "Je nutné si uvědomit, že nejde jen o investici do samotné výstavby zařízení, ale i o další, každoroční náklady související s revizemi. A to nejsou malé peníze," upozornila.

Autor: ALEŠ KASSAL, OLDŘICH HÁJEK
Zdroj: Deník Lučan
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2025 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie