Postižení k ústavnímu soudu
Ústavní soud by měl vládě uložit, aby legislativně zakotvila zvláštní dávku pro děti se zdravotním postižením, obdobnou příplatku, kterým se bezmocným osobám zvyšuje důchod, a zajistit jim tak rovný přístup k sociálním službám. Vláda by rovněž měla stanovit měsíční výši příspěvku na sociální služby v částce, která by umožnila hradit náklady na pečovatelskou službu po dobu celého měsíce. V ústavní stížnosti to uvádí Národní rada zdravotně postižených (NRZP).
Dávka určená na úhradu sociálních služeb (jmenovitě pečovatelské služby) není dostupná dětem s výjimkou osiřelých dětí starších sedmi let, připomíná NRZP. Ceny za pečovatelské služby jsou však stejné pro rodiny s dětmi i pro těžce zdravotně postižené a staré občany. Na situaci nic nemění, že rodiče postižených dětí dostávají příspěvek při péči o blízkou osobu - stejný příspěvek se přiznává i při péči o bezmocnou osobu, případně starší 80 let. Rodiče sice mohou dostat zvýšený sociální příplatek, ale ten je podmíněn tím, že příjem rodiny nepřesáhne 1,6násobek životního minima, a navíc není určen na pečovatelskou službu.
Národní rada dále ve stížnosti připomíná, že maximální zvýšení důchodu pro bezmocnost činí 1740 korun měsíčně, zatímco dotace pro ústavy sociální péče na jedno místo je zhruba 3,5krát vyšší. I dospělí jsou tak ekonomicky vytěsňováni do ústavů sociální péče, přičemž u dětí, které nemají žádný příspěvek na péči v domácím prostředí, je tento tlak ještě větší. Tím dochází k omezení práva na svobodu pohybu a pobytu, dovozuje NRZP.
Autor: (mt) Zdroj: Zdravotnické noviny
|