Budou do důchodu živořit na úřadech práce?
Podle statistických předpovědí u nás do r. 2010 vzroste počet občanů starších 60 let o půl miliónu. Přitom vláda počítá se zvýšením hranice odchodu do starobního důchodu nejméně na 63 let, takže počet pracujících seniorů ještě významně poroste.
Už nyní je však velmi problematické najít nové umístění pro lidi kolem padesátky. I přesto, že je firmám úřadem práce nabízena stoprocentní dotace, daří se umístit sotva desetinu žadatelů z této kategorie. Právě oni se podle ředitele Úřadu práce v Břeclavi Jaroslava Valného stávají nesrovnatelně problematičtější skupinou než rovněž tolik diskutovaní čerství absolventi škol. Filozofie většiny firem totiž vychází z toho, že chtějí pouze výkonné pracovníky kolem 30 let, kterým mohou lidé v předdůchodovém věku samozřejmě těžko konkurovat, protože to nemohou vykompenzovat jen svými zkušenostmi.
Do r. 2004 vkročil břeclavský úřad kromě jiného se 118 nezaměstnanými nad 60 let. Mezi 55 až 59 lety to už ale bylo 589 žadatelů o práci a ve skupině od 50 do 54 let dokonce 909 abonentů. Přičemž, jak se ukazuje, počet nezaměstnaných v těchto věkových kategoriích rok od roku razantně přibývá. A tento problém bude rychle narůstat, jestliže se nenajde účinný systém na to, jak starší lidi zaměstnat. Jinak budou prudce padat ke dnu, podobně jako žadatelé se změněnou pracovní schopností. Těch má zdejší úřad v evidenci na dvanáct set a praxe je taková, že ani přes podpůrné finanční příspěvky není většina firem ochotna lidi se zdravotním handicapem zaměstnávat. Čili je na místě otázka, zda lidé ze zmíněných, nejvíce ohrožených skupin najdou vůbec práci, nebo budou poslední léta aktivního života při čekání na odchod do důchodu odsouzeni živořit z dávek podpory v nezaměstnanosti a sociálních příspěvků.
Bohužel zatím nic nenasvědčuje, že by byla po ohlašovaných krocích vlády jiná alternativa. Nota bene, vždyť i ti, kteří už v důchodech jsou, určitě také nevycházejí z překvapení. Možná i slzám dojetím poté, co jim vláda nabídla, že si mohou hned po získání nároku na důchod přivydělávat v neomezen výši...
Aniž by jim však poradila, jak sehnat práci, když není pro mladé a schopné, nemluvě o tom, že důchodce, když bude muset platit z výdělku zdravotní a sociální pojištění, přestává být lacinou pracovní silou, a tudíž je pro zaměstnavatele naprosto nepřitažlivý... Autor: František RAUS Zdroj: Haló noviny
|