V knihovně lze navštívit výstavu Otevřeno III
Keramické sošky, linoryty, muchláže, ručně tkané koberce - tyto výtvarné techniky mají tu vlastnost, že je mohou využívat i nevidomí lidé. Dílka jimi vytvořená je možné si nejen prohlédnout, ale i osahat na výstavě s názvem Otevřeno III, která byla včera zahájena v Knihovně Jiřího Mahena v Brně.
Představuje výrobky vytvořené nevidomými a slabozrakými klienty výtvarné dílny HapAteliér, která už třetím rokem funguje pod záštitou obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum Brno. "My vidící většinou netušíme, jaké mají nevidomí možnosti a co všechno dokážou. Výstava nám to přiblíží,"říká ředitelka Knihovny Jiřího Mahena Libuše Nivnická. Podobná výstava se v prostorách knihovny pro nevidomé a slabozraké konala už loni - tehdy s pořadovým číslem II. Mezi autory je také pětadvacetiletá sochařka Božena Přikrylová, jejíž díla jsou zastoupena v několika galeriiích a její socha Spravedlnost zdobí sídlo veřejného ochránce práv v Brně. Nejstarší klientka HapAteliéru, dvaaosmdesátiletá Alice Kučerová, která přišla o zrak teprve pře rokem, je autorkou muchláže Lyžař."Snažíme se, aby se naši klienti vrátili k tomu, co dělali ještě jako vidící, protože nevidomí se k manuální práci moc nedostanou,"říká ředitelka TyfloCentra Hana Bubeníčková. TyfloCentrum poskytuje služby pro těžce zrakově postižené občany v Brně, například osobní asistenci, poradenství v oblasti pomůcek pro práci s počítačem a podobně. Sídlo centra na Chaloupkově ulici čeká rekonstrukce, sdružení proto shání náhradní prostory. Rekonstrukce by měla vyřešit i prostorové problémy HapAteliéru. "Teď využíváme malou klubovnu, která slouží i ke cvičení jógy a k dalším aktivitám,"říká vedoucí ateliéru Zlata Zumrová.
Výstava Otevřeno III je instalována ve 3. patře Knihovny Jiřího Mahena. Vidět a osahat si exponáty je možné do 7. března.
Autor: Vlasta Gajdošíková Zdroj: Rovnost - Brněnský a jihomoravský deník
|