Jarmila Mrtková z Dvora Králové nad Labem před více než dvaceti lety vyrazila se spolužáky z vysoké školy na Slovensko do hor. Při silném větru se zlomil strom a spadl na ni. Od té doby je na vozíku. Minulý týden si potřásla rukou s Billem Gatesem, magnátem v oblasti počítačů, které Jarmile v posledních letech otevřely nový život. Má vlastní živnost, vyrábí webové stránky a začala novou kariéru poté, co odešla v rámci snižování stavů z pobočky jedné z místních bank.
Počítač, cesta zpátky
Podobný pokrok mohlo v posledních letech udělat několik stovek lidí, kterým úraz změnil život. "Počítače jsou na to geniální. Drát vede všude, i tam, kde vás zastaví schody," říká nejúspěšnější český paralympik, plavec Martin Kovář. Sám před lety pomáhal v Nadaci Charty 77 s projekty, jak vrátit lidem chuť do života a posunout pomoc postiženým lidem dál: tím, že sami opět najdou po úrazu nové pracovní uplatnění. Jak se nyní ukazuje, počítač je jednou z cest, jak toho nejlépe dosáhnout. Jednou z nejlépe hodnocených cest jsou množící se speciální kurzy, v nichž se vozíčkáři naučí, jak s počítačem zacházet. Podobných kurzů díky několika charitativním projektům přibývá a lidé si dnes mohou osvojit čím dál důmyslnější programy. Umí-li někdo pracovat dobře s počítačem a uchytí se jako designér webových stránek nebo lektor, pohybový handicap přestává být v práci zásadní problém. Tak zní základní myšlenka. Bill Gates minulý týden v Praze řekl, že jej Česko inspirovalo a že podobné výukové programy rozjede také v jiných zemích v rámci svého charitativního rozpočtu. Poklona sice byla jedním z mnoha bodů velké show spojené s návštěvou nejbohatšího muže planety v Praze, Gates však vypadal opravdu dojatě, když na vlastní oči potkal pět vyškolených absolventů a poslechl si jejich nový příběh. "Vaše práce pro nás bude inspirací po celém světě," řekl Gates.
Pohyblivé plošiny už nestačí
"Ze začátku jsem viděla lidi, kteří bydleli v šestém patře bez výtahu a nemohli ven. Když dítě vyrostlo a máma ho už neunesla, ven se nepodívalo," říká Božena Jirků, šéfka Nadace Charty 77, která si v rámci projektu Bariéry vytyčila jako hlavní poslání bourat handicapy postižených lidí. "Dnes už nám ale nejde jen o to, shánět peníze na výtahové plošiny a pomůcky. Čím dál víc se snažíme najít cesty, jak vrátit lidi do života a pomoci jim najít novou kvalifikaci," dodává Božena Jirků. Proto se snaží směrovat stále větší podporu do školicích programů, a v poslední době zvláště do těch, kde se postižení lidé naučí něco víc než jen posunovat s myší a zavírat okna ve Windows. S jedním takovým nápadem přišla dvojice expertů z ČVUT, Zdeněk Hanzálek a František Vacek. Ti pořádají spolu s Centrem Paraple kurzy, ze kterých si účastníci mohou po pěti dnech odnést přímo certifikát orazítkovaný vysokou školou. Inspirací pro ně byl Francouz a držitel zlaté olympijské medaile v lukostřelbě René David, který něco podobného organizuje doma ve Francii. "Po setkání s ním jsem zjistil, že člověk může kvalitně žít i po takovém karambolu. Jednoduché to však není," říká Hanzálek. Šéfka Centra Paraple Alena Kábrtová považuje Davida za ukázku toho, jakým směrem by se měly ubírat příští projekty. "Už jsme se naučili odstartovat lidi do života. Snažíme se dostat do kontaktu s rodinou co nejrychleji po úrazu a říkali jsme si, že například vedle rehabilitace by bylo skvělé jim předat také tyto dovednosti," uvedla Kábrtová.
Kurzy zabírají
Paní Mrtková absolvovala již více než pět podobných kurzů. "Vynikající je, že je zajištěno vše včetně bezbariérových prostor. Také se můžete hned s někým poradit. Studovat manuál doma je daleko horší," říká jedna z těch, kteří podle Charty dokázali tuto příležitost dobře využít. Podle expertů jsou podobné programy k nezaplacení, chybí snad jen vstřícnější přístup firem k zaměstnávání vozíčkářů. I zástupci Microsoftu, který je podle Boženy Jirků prakticky jediným sponzorem programu Počítače proti bariérám, museli na setkání s Billem Gatesem přiznat, že v pražské ani v mnichovské centrále pro střední Evropu nemají žádné zaměstnance s postižením. "Pracovní trh není nijak výrazně ohleduplný vůči zdravotně postiženým," míní přednosta neurologické kliniky v Praze- Motole Martin Bojar, i když to na významu projektu nikterak neubírá. "Počítače však smazávají rozdíl mezi zdravými a mnoha zdravotně postiženými, ať již s pohybovým nebo jiným deficitem. Kvalitní software dokonce umožňuje lidem s těžkými poruchami zraku a sluchu komunikovat s okolím v nebývalém rozsahu, a mají-li štěstí, pak i pracovat. To je strašně důležité. Většina handicapovaných zpravidla nestojí o důchod, almužnu, milosrdenství. Chtějí dostat šanci," říká Bojar.
Projekt David
Na koho se obrátit
- Centrum Paraple, Radka Suchá, tel. 274 77 14 78
- Konto Bariéry,
www.bariery.cz, tel.: 224 23 02 16
- Projekt David,
http://dce.felk.cvut.cz/david/