Dnes je Pátek, 22. listopadu 2024, svátek má Cecílie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6944
 
Webinfo


 

16.02.2004, 07:34 - rubrika " Názory "
Matky se rozhodly pro řeholi

Péče o osobu blízkou je záslužná činnost. Bohužel není adekvátně finančně ohodnocená. Rodiče, kteří se starají o handicapované potomky, i děti pečující o nemohoucí seniory, by si zasloužili větší pozornost státu.

Rodiny s postiženými dětmi, které vyžadují celodenní péči, se musí rozhodnout, zda ji zvládnou vlastními silami nebo využijí služeb ústavů sociální péče. Je to složitá volba.

"Výhodou ústavu je kolektiv, v němž obyvatelé mnoho věcí dělají společně, což jim zvyšuje chuť do práce. Nabízíme jim také více aktivit, než mají v rodině, dodržujeme pravidelný režim, na který jsou zvyklí," řekla ředitelka Ústavu sociální péče v Suchomastech Zdenka Králová. Několikadenním pobytem doma, kde je rodiče nechají dělat, co chtějí, okamžitě některé naučené dovednosti ztrácejí. Je to znát například na hygieně.

"Rodičům s věkem ubývají síly. Naštěstí nyní u nás klienti mohou zůstat i po dosažení věku šestadvaceti let. Zájem o umístění dětí v ústavu je trvale vysoký. Máme plný stav, zatím nemůžeme nikoho dalšího přijmout," konstatovala ředitelka. Někteří rodiče se rozhodli, že se o handicapované ratolesti budou starat sami.

"Ve srovnání se zahraničím máme mnohem těžší podmínky. Zákonodárce určitě netrápí finanční nejistota, jako nás. Proto jsou možná zákony takové nedokonalé," zamyslela se Eva Hurcíková z Chodouně, která pečuje o dvě nemocné děti.

"Stát by nám měl zvýšit podporu. Stávající nám nepokryje ani náklady na dopravu k lékaři a doplatky na léky. My, co žijeme na venkově, to máme ještě těžší, než obyvatelé města," povzdechla si Eva Hurcíková. Pro mnohé matky, které na sebe vzaly úděl věčné pečovatelky, může být někdy obtížné i sehnat potřebné informace.

"Některé požadavky úřadů téměř hraničí s diskriminací. Ale mám obavy i z budoucnosti. Až zestárnu, z čeho se mi bude počítat důchod? Z toho mála, co nyní dostávám? Jak potom budeme žít?"

Podobné otázky si pokládají i maminky, které před několika lety založily v Berouně klub Klubíčko Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí ČR.

"Podařilo se už dosáhnout částečného zlepšení, ale pořád je před námi v tomto směru hodně práce. Od července roku dva tisíce dva vyšel zákon o péči o osobu blízkou, který se podařilo prosadit naší asociaci," upozornila místopředsedkyně Klubíčka Alena Pecková. Od ledna došlo i k novelizaci o rodinném příspěvku. Je schváleno, že pečující rodič si může určitou částku přivydělat.

"Nikdo však neřekne jak, když celodenní péče se pečlivě kontroluje a požadavky na její dodržení jdou tak daleko, že dítě, které chodí do školy, už tam rodiče nesmí nechat obědvat, leda by si ho tam chodili nakrmit. Pobyt v družině vůbec nepadá v úvahu," popsala některé požadavky Pecková.

Autor: JIŘINA LEITNEROVÁ
Zdroj: Berounský deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 16.02.2004, 18:59 - Jana Vařachová :
Paní ředitelka ústavu by jistě své dítě nechtěla umístit do ústavu jen proto, že bude v kolektivu, bude mít pravidelný režim a dril. Mé dítě je postiženo velmi těžce a v ústavu by bylo ponecháno v postýlce svému osudu. Doma dodržuje i hygienické návyky, protože jakmile sdělí svou potřebu, jsem zde já - matka, která se o něj postará. Nenavštívila jsem sice zmíněný ústav, ale byla jsem v jiných. Mé dítě by leželo v plenách. Doma vede bohatý život a je obklopeno láskou.Není ochuzeno o splečnost rodičů, prarodičů a sourozence.Postižení lidé mají stejnou potřebu lásky jako zdraví.Nejsou to hračky, které lze odložit do skříně (ústavu).Tak to cítím.
* 23.09.2004, 16:18 - Čtenář :
Zná někdo matku, která celodenně pečuje o starší postižené dítě a která naléhavě potřebuje pečovatelské lůžko? Daruji jí pečovatelské lůžko s elektrickým a hydraulickým ovládáním, dřevěným obložením a hrazdou, včetně matrace, vše úplně nové, komfortní. Pomoc je myšlena pro větší dítě, těžší, jinak nejsou všechny funkce postele dostatečně využity. kontakt 602372242
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie