Většina pracovníků hlídací služby má zdravotní problémy
Většina zaměstnanců z českobudějovické hlídací služby PCO se potýká s různými zdravotními komplikacemi, kvůli nimž mají změněnou pracovní schopnost. "Protože i já mám změněnou pracovní schopnost a vím, jak těžko se postiženému shání práce, rozhodl jsem jsem se, že se budu těmto lidem snažit pomáhat,"uvedl ředitel společnosti Peter Bohinský.
Kolik zdravotně postižených zaměstnáváte?
Hlídací služba má celkem 180 zaměstnanců a z nich je zhruba 130 postižených lidí. Většina z nich pracuje jako ostraha ve vrátnicích a 37 v chráněné dílně.
Jaká úskalí s sebou nese zaměstnávání lidí se změněnou pracovní schopností?
Hlavní problém je, že tito lidé jsou často nemocní, a proto je firmy nerady přijímají. Kvůli jejich zdravotním omezením jim musíme individuálně upravovat pracovní dobu. Někteří vydrží pracovat pouze čtyři hodiny. Ale zákazníky a odběratele samozřejmě nezajímá, že tito lidé nemohou podávat takový výkon jako zdraví, a proto musíme zaměstnat mnohem víc postižených.
Můžete to upřesnit na příkladu chráněné dílny?
V chráněné dílně ženy kontrolují kvalitu plíšků do automatických šicích strojů pro jednu německou firmu. Je to jednoduchá montážní práce, na kterou stačí ženám trošku šikovné ruce a zdravé oči, protože musí vidět, zda plíšek není ohnutý nebo rezavý. Tuto zakázku zvládne dvacet zdravých lidí, ale my jich musíme mít zapracovaných 37.
To je ale bezmála dvojnásobek pracovníků.
Jenže je to nutné. Už několikrát se nám stalo, že přišlo do práce celkem pouze šestnáct pracovnic. Abychom včas splnili zakázku, musím občas stahovat lidi z vrátnic nebo brigádníky a už jsem kompletoval plíšky i doma s dcerou.
Je tajemstvím, kolik si u vás ženy vydělají?
Není. Většinou mají částečné invalidní důchody, takže jsou částečně finančně omezené. Ale jejich hrubá mzda je kolem osmi tisíc za sedm hodin. Máme tu i ženy, které jsou šikovné a vydělají si mezi devíti až dvanácti tisíci. Na druhé straně je tu i pár těch, kterým doplácíme do minimální mzdy, protože nezvládají stanovenou normu. Ta je o třetinu nižší, než mají zdraví pracovníci.
Co se stane se ženami, jejichž zdravotní stav se zhorší natolik, že už tuto práci nezvládnou?
Většinou si zažádají o plný invalidní důchod. Máme tady paní, která marodí jedenáct měsíců, a vypadá to, že má tak vážné zdravotní problémy, že od nás odejde do plného invalidního důchodu. Další pracovnice má zase značné zdravotní výkyvy, chodí do práce, ale třeba čtrnáct dní nás vůbec nevnímá. Pak se zase její stav zlepší a pracuje normálně, ale kvůli tomu ji samozřejmě propouštět nechceme.
Autor: lim Zdroj: Mladá fronta Dnes
|