Dnes je Pátek, 22. listopadu 2024, svátek má Cecílie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6944
 
Webinfo


 

09.02.2004, 07:47 - rubrika " Názory "
Sexualita v životě zdravotně postižených

Dne 10. 1. 2003 na webových stránkách informačního systému pro zdravotně postižené vyjádřil pisatel svůj názor k tomu, že výzkum sexuality zdravotně postižených je ponižující. Se svým názorem není sám. Při shromažďování odpovědí jsme se s tímto postojem setkali několikrát. Ukazuje to, jak citlivé je to téma a jak namnoze cizí je tendence otázku otevřít a zbavit ji tradiční tabuizace.

A přitom snaha po integraci postižených do společnosti sebou musí nést i to, aby lidé bez ohledu na míru a druh svého postižení mohli uplatňovat i své právo na sexuální uspokojení v mezích svých osobních možností. Pisatel nad rámec otázek v dotazníku zmiňuje i jiné faktory, které se podílejí na ponížení lidské důstojnosti v některých ústavních zařízeních.

Dle mého názoru je nutno o těchto problémech hovořit, odkrývat je a přispívat i tím k sebeuvědoměni, k uvědomění lidských práv a jejich dodržování. To je smyslem i základů sexuální výchovy na školách, kdy jedním z nejzávažnějších témat na l. stupni, resp. již ve škole mateřské je prevence pohlavního zneužívání. Aby dítě, které nemůže být schopno plně pochopit, v čem je počínání jeho okolí pro jeho další vývoj nebezpečné, dovedlo říct to nechci, to se mi nelíbí. Aby se v něm neuhnízil pocit viny a vlastní špatnosti.

Zmíněný průzkum právě ukázal, že na rozdíl od obecné představy, že dítě přichází pohlavně zneužívat někdo cizí, z venku, je pachatelem nejčastěji blízký příbuzný, k němuž má postižené dítě v zásadě kladný citový vztah. O to je zneužívání rafinovanější, nebezpečnější a trestuhodnější. Informování dítěte je prvním krokem v orientaci při hledání pomoci.

Jde nám o to, aby v každém zařízení byl aspoň jeden kvalifikovaný odborník, který bude garantovat odborný přístup k sexuální problematice, bude se těšit důvěře dětí i ostatních pracovníků a bude umět nasměrovat k hledání odborné pomoci. Jedním ze záchytných bodů je také specializovaná poradna denního stacionáře Sdružení zdravotně postižených v Praze 8, Karlínské nám. 12., vždy v sudý čtvrtek od 9 do 12 hodin (tel. 222 314 992, či sekretariát kdykoliv na tel. 224 815 914).

Připravujeme další celostátní seminář k problematice sexuality mentálně postižených, zaměřený na vzdělávání pečujícího personálu.

I zdravotně postižení mají svá sexuální práva, která se musí naučit znát, aby se jich mohli dožadovat. Přáli bychom si, aby i pisatel příspěvku na internetu přestal nahlížet na zmíněný průzkum jako na své ponížení a přispěl na základě svých osobních neblahých zkušeností k řešení závažné problematiky. Domnívám se, že to je přímo jeho povinností.

Autor: MUDr. Jiří Mellan a Bc.Jana Flechtnerová
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie