Německé pečovatelské ústavy řeší, jak nahradit muže v civilní službě
Úvahy o zrušení povinné vojenské služby ve Spolkové republice vyděsily německé pečovatelské služby, dobročinné spolky i mnoho obcí. Obávají se, že je chystaná reforma armády připraví o levnou pracovní sílu. Konkrétně o desetitisíce mladíků, kteří v nemocnicích a domovech důchodců každý rok absolvují svou civilní službu.
Základní, a tím pádem i náhradní vojenská služba by podle ministra obrany Petera Strucka mohla v Německu definitivně skončit v roce 2010. Ministerstvo pro rodinu však zatím připustilo jen to, že se uvažuje o zkrácení civilní služby ze současných deseti na devět měsíců. Podrobnosti chce sdělit ve čtvrtek.
Informace o blížícím se konci civilní služby přesto vzbudila velký ohlas. Většina institucí, které jejich služeb využívají, sice tvrdí, že se bez mladých mužů časem obejdou, mají však obavy, aby jejich odchod nepřišel příliš brzy.
Jsou však i tací, kteří o zrušení civilní služby v Německu mluví jako o "katastrofě". Například tajemnice Rovnoprávného spolku sociální péče Sasko Regina Mannelová. "Odpadnutí náhradní vojenské služby spustí lavinu nákladů, která dopadne na obce a zdravotní pojišťovny," řekla listu Financial Times Deutschland. "Kontakt s nemocí a umíráním je navíc pro (mladé lidi) důležitá zkušenost."
Civilní službu v současnosti absolvuje v průměru 95 tisíc Němců ročně. Její délka se od roku 1984 zkrátila na polovinu. Mladíci, kteří nechtějí do armády, na ni nastupují nejpozději po maturitě.
Většina německých mužů v civilní službě - asi osmdesát procent - pracuje ve zdravotnictví nebo v zařízeních pro seniory, pomáhá tělesně postiženým či rozváží jídlo nemobilním občanům.
Kromě úkolů, které mají v popisu práce, často zaskakují také za vyškolený nemocniční personál. "Mladí muži jsou pověřováni úkoly, k nimž potřebují určitou kvalifikaci," kritizoval v pondělí týdeník Der Spiegel. "Píchají injekce, slouží noční, vydávají prostředky na utlumení bolesti, jejichž názvy ani nedokážou vyslovit."
Jejich nasazení se však zatím Němcům vyplatilo. Podle Maltézské pomocné služby stály civilní služba ročně asi 1,4 miliardy eur. Náhrada by přišla na více než dvojnásobek.
Autor: (zuk) Zdroj: Hospodářské noviny
|