Není třeba se bát rekvalifikace
Když chce někdo pracovat a nemůže najít uplatnění v oboru, kterému se vyučil nebo jej vystudoval, pak někdy nezbývá než vsadit na rekvalifikaci, který zlepšuje postavení uchazeče o zaměstnání na trhu práce a zvyšuje jeho šance na získání zaměstnaní.
Rekvalifikace se může účastnit uchazeč o zaměstnání, který není v pracovním nebo obdobném vztahu, nevykonává samostatnou výdělečnou činnost a který se u úřadu práce uchází na základě písemné žádosti o zprostředkování vhodného zaměstnání. Ale pozor - na rekvalifikaci není žádný automatický nárok.
Také absolventi středních a vysokých škol evidovaní úřadem práce jako uchazeči o zaměstnání, mohou být účastníky rekvalifikace, jestliže ji zaměstnání bude vyžadovat.
Počítejte s výběrem
Při rekvalifikaci se přihlíží především:
k dosavadní kvalifikaci uchazeče, aby byla co nejúčelněji využita při získávání nových znalostí a dovedností nezbytných pro výkon práce v zaměstnání, pro které je uchazeč rekvalifikován,
k osobním předpokladům uchazeče, schopnostem a zdravotní způsobilosti.
K rekvalifikaci se využívají vhodné formy teoretické a praktické přípravy jako příprava v učebním nebo studijním oboru, specializační kursy a krátkodobé formy středoškolského nebo vysokoškolského studia. Rekvalifikace probíhá v příslušných vzdělávacích zařízeních na základě písemných dohod s úřady práce.
Jak je to s jazykovými kurzy
Není stanovena žádná minimální hranice pro teoretickou a praktickou přípravu, a proto je možno za rekvalifikaci považovat každou změnu dosavadní kvalifikace, která umožní uchazeči o zaměstnání či zaměstnanci získat nebo připravit se pro zaměstnání v jiné profesi.
Získání jiné kvalifikace, případně změna dosavadní kvalifikace může být zaměřena i na profesi vyžadující nižší kvalifikaci.
Za rekvalifikaci však nelze považovat například jazykovou přípravu uchazeče o zaměstnání nebo zaměstnance, pokud ji nepotřebuje k pracovnímu uplatnění. Za rekvalifikaci ji lze považovat pouze tehdy, pokud pracovní činnost - druh práce, pro kterou má být uchazeč o zaměstnání rekvalifikován, v rámci stanovených kvalifikačních předpokladů vyžaduje znalost cizího jazyka.
Podle smlouvy s úřadem práce Rekvalifikace se provádí na základě písemné dohody mezi uchazečem o zaměstnání a úřadem práce, který uchazeči nabídl zabezpečení rekvalifikace. Tato dohoda zahrnuje především:
obsah rekvalifikace,
způsob a dobu jejího zabezpečení,
podmínky hmotného zabezpečení po dobu rekvalifikace, n místo konání rekvalifikace, n způsob ověření získaných znalostí a dovedností, pracovní činnost, na kterou má být uchazeč o zaměstnání rekvalifikován a případně i další podmínky.
Dále je možno sjednat závazek, že uchazeč o zaměstnání, který bez vážných důvodů zanechá rekvalifikace nebo odmítne po jejím absolvování nastoupit do zaměstnání odpovídajícího nově získané kvalifikaci, uhradí úřadu práce náklady rekvalifikace až do výše 50 procent.
Důvody pro skončení
Uchazeč o zaměstnání může zanechat rekvalifikace z vážných zdravotních, osobních a rodinných důvodů, které nastaly v průběhu rekvalifikace. Za ně se považují:
nezbytná osobní péče o dítě ve věku do 3 let, dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě vyžadující mimořádnou péči, pokud nebylo umístěno v ústavu pro takové děti, péče o blízkou osobu, která je převážně nebo úplně bezmocná a nebyla umístěna v ústavu sociální péče nebo v obdobném zdravotnickém zařízení;
docházka dětí do předškolního zařízení a povinná školní docházka dětí;
místo výkonu a povaha zaměstnání druhého manžela, n nástup do zaměstnání nebo zahájení samostatné výdělečné činnosti.
Zanechá- li uchazeč o zaměstnání rekvalifikace pro některý z uvedených vážných důvodů, nelze na něm požadovat částečné vrácení úhrady nákladů na rekvalifikaci, i když takový závazek byl v dohodě o rekvalifikaci sjednán.
Hmotné zabezpečení
Uchazeči o zaměstnání, vyslanému na rekvalifikaci úřadem práce, zabezpečuje úřad práce bezplatně potřebné ochranné pracovní prostředky. Dále mu může poskytovat úhradu výbavy potřebné k rekvalifikaci, například nezbytných školních potřeb a učebnic, a to až do výše 1000 korun, v rozsahu a za podmínek platných pro pracovní cestu stravné a nocležné, náhradu jízdních výdajů aj.
Po dobu rekvalifikace poskytuje úřad práce rekvalifikujícímu se uchazeči o zaměstnání hmotné zabezpečení ve výši 60 procent průměrného měsíčního výdělku, kterého dosáhl ve svém posledním zaměstnání, maximálně však 11 480 korun za měsíc.
Čerstvým absolventům škol a učilišť, kteří se rekvalifikují, protože nenalezli po absolutoriu pracovní uplatnění ve svém oboru, se vyplácí podpora v nezaměstnanosti ve výši 2460 korun za měsíc.
Autor: JUDr. Richard W. Fetter Zdroj: Olomoucký den
|