Zdravotně postižení stále bojují s nástrahami města
Zdravotně handicapovaní občané stále bojují s množstvím překážek, které jim město připravuje. Situace se sice zlepšuje, ale stále je hodně nevyřešených problémů, o kterých zdraví lidé nemají mnohdy ani ponětí.
Mnoho veřejných budov a zařízení není zdravotně postiženým lidem dosažitelných. Stavební zákon z roku 2001 tyto technické požadavky řeší a týká se jak novostaveb, tak i rekonstruovaných objektů, které jsou veřejně přístupné. Úpravy jsou sice prováděny dle odpovídajících předpisů, ale často bez ohledu na koncového uživatele. Cílem těchto úprav je co největší volnost pohybu pro tělesně postižené s omezením potřeby dalších osob k asistenci.
Bez asistence ani na poliklinice
Nejdůležitějšími místy pro tyto lidi jsou zdravotnická zařízení. Přístup do krumlovské nemocnice sice je bezbarierový, ale v celém areálu se nacházejí pouze jediné toalety určené pro vozíčkáře. Poliklinika je na tom o něco hůře. Vchod je možný pouze ze zadní části budovy a k zamčenému výtahu potřebujete asistenční službu z řad zaměstnanců. Bezbarierový záchod zde chybí.
Úředníci přijdou na přístupnější místo
Jednotlivé budovy českokrumlovského městkého úřadu jsou na tom poměrně dobře. Výjimkou je objekt v Linecké ulici, kde sídlí stavební úřad a odbor územního rozvoje, investic a památkové péče. Zde i nejzdatnější vozíčkář ztroskotá na mezipodlažním schodišti bez výtahu. "Přístup úředníků k nám se v poslední době opravdu nesrovnatelně zlepšil. Pokud nejsme schopni se kvůli schodům nebo jiným překážkám na jejich pracoviště dostat, jsou ochotni přijít za námi na dostupnější místo," řekl Radomír Přibyl, který je sám odkázán na vozík. Podobně není vyřešen hlavní vstup do budovy Finančního úřadu za nádražím, kde musí vozíčkář překonat několik příkrých schodů bez nájezdu.
"Hlavní pošta v centru města je sice dostupná, ale hned za dveřmi do budovy jsou nevelké schody, což by se dalo vyřešit nájezdovou rampou," dodal Přibyl.
Snad největší kámen úrazu padá na školy. Ve měste není jediná s bezbariérovým přístupem a upraveným interiérem. Částečně je takto řešena zvláštní škola v Kaplické ulici a do budoucna se uvažuje o úpravě interiéru základní školy v Linecké. "Naše škola je vhodným místem pro tuto úpravu z hlediska jednoduchého interiérového členění budovy. Již jsme zahájili jednání s městem a jinými organizacemi o finančních prostředcích na samotnou realizaci," sdělila ředitelka ZŠ v Linecké Jaroslava Dudková.
Z kulturních zařízení jednoznačně vede Městské divadlo, které zaručuje jak bezproblémový vstup do budovy, upravené toalety, tak i 4 vyhrazená místa pro vozíčkáře, kteří mají vstup zdarma.
I když jsou tito lidé označováni jako zdravotně postižení, ani sport jim není cizí. Městský bazén umožnuje velmi dobrý přístup, v šatně však chybí léhatko na převlékání a není zde vlastní vozík, který by řešil problém s nánosem nečistot na kolech vozíků návštěvníků do prostoru bazénu. Bezbarierové toalety zde jsou pouze v mokré části. Tenis centrum je vyřešeno poměrně slušně, ale umožnuje kvůli použitému materiálu v interiéru využívat pouze venkovní kurty. Sportovní hala se podrobila kompletní rekonstrukci a bude s veškerými požadovanými úpravami otevřena v polovině tohoto měsíce.
Chybějí nízkopodlažní autobusy
S těmito problémy se snaží pomáhat Centrum pro zdravotně postižené Jihočeského kraje. "Největším problémem pro naše klienty je samotný pohyb po městě. Nejen úprava chodníku a nástupišť by mohla tuto situaci vylepšit, ale již dávno lobbujeme za nízkopodlažní autobusy s nastavitelnou výškou podvozku, které by usnadnily nastupování zdravotně postiženým lidem, ale také maminkám s kočárky a starším občanům," vysvětlila vedoucí centra Růžena Marhounová.
Autor: JAN OLŠAKOVSKÝ Zdroj: Českokrumlovské listy
|