Bez Mesady by Marcela práci nenašla
Písek - Ze školy do práce. To je program občanského sdružení Mesada. Pracuje s klienty s nízkým nebo žádným vzděláním a snaží se je uplatnit na trhu práce. Mezinárodní konference na toto téma se o víkendu konala v budově úřadu práce, s nímž je Mesada v úzkém kontaktu. Tamara Křivánková ze sdružení zrovna zpracovávala projekt na získání grantu pro ministerstvo práce a sociálních věcí, které je pro neziskové organizace největším donátorem co se týče mezd. V projektu figurují další státy - Slovensko, Irsko, Itálie a Německo. Vyměňování zkušeností partnerských organizací, praktické ukázky práce s klientem se poprvé odehrály právě na české půdě. Najít práci pro lidi s nízkým vzděláním je problém celosvětový.
"I u nás je čím dál větší. Momentálně se věnujeme 28 klientům z Písecka," uvádí Tamara Křivánková. "Původní ideou bylo hledat práci jen mentálně postiženým. Ale pomáháme i lidem se změněnou pracovní schopností. Chtěli by pracovat, ale pobírají typ důchodu, který nedovoluje přivydělávat si. Jinak by o něj přišli," charakterizuje některá úskalí.
"Od roku 2001 spolupracujeme s Dětským domovem a speciální školou v Písku. Konzultanti klientům hledají podle jejich představ a školních osnov praxi v pracovním prostředí. Během školy chodí student pracovat do firmy, která by se mohla stát jeho potenciálním zaměstnavatelem," doplňuje Anna Simotová, taktéž z Mesady.
Slečna Marcela je absolventkou Praktické školy v Písku, je zaučena jako pomocná kuchařka. Po skončení školy se zaevidovala na úřad práce. Ten ji doporučil do programu podporovaného zaměstnání. O Marcelu se začala starat asistenka z Mesady.
"Marcela s ohledem na mentální handicap potřebovala pomoci s komunikací s lidmi, orientací ve městě, časové orientaci. Měla zkušenost z praxe ve školní jídelně, kde na ni byly údajně kuchařky zlé. Bylo pro ni důležité ujištění, že budeme hledat práci, kde na ni budou hodní," líčí případ ze života Anna Simotová. Marcela prošla několik zaměstnání. Nezvládala práci v pekárně, v nemocniční prádelně, ani pokojskou. Vzdala to. Po roce se na Mesadu obrátila znovu.
"Dnes je Marcela zaměstnaná v cukrárně. Zvládla koordinaci pohybů třeba při rozbíjení vajíček. Denně jich musí připravit i 1200. Zaměstnavatel s naší klientkou podepsal pracovní smlouvu," vzpomíná na jeden z úspěšných tahů Simotová.
Autor: Jarka Hálková Zdroj: Listy Písecka, 13.10.2003
|