Krása: Zdravotně postižení se cítí politicky diskriminováni
Občané se zdravotním postižením jsou podle předsedy Národní rady zdravotně postižených Václava Krásy politicky diskriminováni. Chybí jim především zákon o sociálních službách. "Také v oblasti vzdělávání máme pořád ustanovení, podle něhož je možné zbavit povinné školní docházky z důvodu zdravotního postižení. Rodiče dětí se zdravotním postižením si nemohou zvolit cestu vzdělávání pro svoje handicapované dítě, tedy mezi speciální a běžnou školou," řekl v sobotu Krása. Diskriminace osob se zdravotním postižením je námětem národní konference, která se koná od pátku do neděle v Benešově. Její účastníci přijali prohlášení, v němž vyzvali představitele parlamentních politických stran ke konkrétní odpovědi, zda a kdy se budou jejich připomínkami zabývat. "Předvolební slogany o podpoře lidí se zdravotním postižením jsou bez nich pouhým veletrhem dobročinných frází," stojí v prohlášení.
Konference je podle Krásy největší akcí pořádanou v České republice v rámci Evropského roku osob se zdravotním postižením. "Jejím cílem je připomenout představitelům státu a samospráv, že je tady skupina občanů, která je z důvodu nedostatečné legislativy a možná i nedostatečného chápání pořád diskriminována," konstatoval. Mrzí ho proto malý zájem představitelů vlády a hejtmanů o jednání.
Na druhou stranu Krása vyzvedl zlepšení komunikace a spolupráce s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem dopravy nebo s místopředsedou vlády Petrem Marešem. "Dokázali jsme například prosadit program Mobilita pro všechny," připomněl. Národní radě zdravotně postižených se podle Krásy nedaří prosadit změny v zákoně o sociálních službách, v zákoně o rozpočtovém určení daní nebo v zákoně o ucelené rehabilitaci. "Demonstrovali jsme, vypsali jsme petici.... Vláda na naše připomínky nereagovala," posteskl si.
Národní radu zdravotně postižených založily v roce 2000 organizace občanů se zdravotním postižením. Jejími členy je nyní 81 organizací, které zastupují téměř 250.000 lidí.
Zdroj: Radio Praha ČRo 7, 4.10.2003
|