Vozíčkáři doplácejí na velký počet modrých označení
Před veřejnými institucemi, obchody i jinde se nacházejí vyhrazená parkovací místa pro tělesně postižené, označená znakem člověka na vozíku. Právě vozíčkáři však častokrát parkovacích míst využít nemohou.
České Budějovice - K parkování na vyhrazeném místě opravňuje držitele průkazů ZTP a ZTP/P v autě umístěné modré označení vydávané magistrátem města na základě posudku okresní správy sociálního zabezpečení. Nyní je držitelů těchto značek necelých šest tisíc.
Problémem však kromě zneužívání modrých značek (ČbL 20. srpna) je i skutečnost, že jich je v podstatě příliš. Lidé s menším postižením, avšak plně pohybliví, přestože mají plné právo na vyhrazeném místě parkovat, totiž často blokují místa těm, kteří to opravdu potřebují a možnost parkovat jinde nemají - vozíčkářům. Řešení tohoto problému by si však vyžádalo změnu celého systému udělování parkovacích oprávnění.
"Nedostatek" volných míst však není jedinou potíží, s níž se vozíčkáři musejí potýkat.
"Podle vyhlášky máme mít vedle auta prostor metr dvacet, abychom se do auta i z auta dostali s vozíkem," řekla včera Jana Fesslová ze sdružení Kontakt bB, jež se věnuje volnočasovým aktivitám tělesně postižených - sama je na vozíku. Místa vyhrazená pro držitele modrých značek jsou proto dimenzována na dostatečnou šířku. Jenže právě tato šíře parkovacích pruhů svádí řidiče k jejich nerespektování.
"Klidně vám zaparkují auto dvacet třicet centimetrů od vašeho - jenže my se tam s vozíkem prostě nedostaneme," vysvětlila Fesslová. Vozíčkáři pak nezbývá nic jiného než na parkovišti čekat, dokud dotyčný s autem neodjede a neuvolní mu přístup.
Hlavní příčinu problému vidí Fesslová v lidské netoleranci. Stačí podle ní jen málo - uvědomit si, že parkovací místo by mohl využít někdo potřebnější, a nelitovat několika kroků navíc z běžného parkovacího místa.
Autor: Milan Brabec Zdroj: Českobudějovické listy
|