Dnes je Sobota, 23. listopadu 2024, svátek má Klement
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6949
 
Webinfo


 

03.10.2003, 00:01 - rubrika " Zaměstnávání "
Ani úlevy na daních s firmami nehnou

Liberec - Ukázat podnikatelům z Liberecka, čím jim mohou být služby nebo výrobky zdravotně postižených z chráněných dílen užitečné, chtějí pořadatelé sedmnáctého září ve zdejším Domě kultury. Úřady práce tu spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí a Libereckým krajem i magistrátem pořádají Kontaktní den chráněných dílen a zaměstnavatelů. Bezmála sto firem se tu má na dopoledním semináři dozvědět, jaké výrobky v chráněných dílnách vznikají. Současně se podnikatelé na výstavě dozvědí něco o pětadvaceti chráněných dílnách.

"Podle zákona musejí podniky s více než pětadvaceti zaměstnanci buď dávat práci zdravotně postiženým nebo si z některé chráněné dílny brát její výrobky či služby. Firma, v níž pracují lidé se sníženou pracovní schopností, má velké úlevy na daních. Ale ani to především se zahraničními podniky nehne. Raději místo toho odvádějí peníze do státní kasy," vysvětlila Jindra Bláhová z Úřadu práce v Liberci.

Jak upřesnil analytik libereckého úřadu práce Ladislav Dvořák, na Liberecku tvoří zdravotně postižení téměř patnáct procent z celkového počtu nezaměstnaných. Přitom každý třetí člověk se sníženou pracovní schopností je bez práce déle než tři roky. Handicapovaní tvoří skupinu dlouhodobě nezaměstnaných.

"Nejde o žádné zisky, protože v chráněných dílnách se nedají vydělat žádné velké peníze. Práce v dílnách dává zdravotně postiženým šanci se zapojit do společnosti. Konečně se handicapovaní dostávají ven z ústavů," poznamenal Jiří Sedláček, ředitel Mezinárodního centra Universia, které má v Koloseu tři chráněné dílny a plánuje otevřít ještě další dvě.

Mnohé z chráněných dílen, které se chtějí představit v Domě kultury, budou také na videu promítat návštěvníkům, co zajímavého jejich postižení dělají. Pořadatelé si od akce slibují, že víc podniků začne využívat služeb jednotlivých dílen.

V celém Libereckém kraji našlo v chráněných dílnách práci takřka tři sta osmdesát handicapovaných. "Nebýt chráněných dílen, seděli by tito lidé doma," zdůraznil analytik úřadu práce Ladislav Dvořák. Úřady práce dotují každé zřízení nové chráněné dílny. K tomu přispívají na provoz dílen i na platy jejich pracovníků.

Autor: Zuzana Minstrová
Zdroj: Liberecký den, 12.9.2003
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie