Firma Allpack zaměstnává dvakrát tolik postižených
Liberec - Chráněnou dílnou, která nejenže od úřadu práce nepotřebuje takřka žádnou podporu, ale ještě zdvojnásobila počet zaměstnanců, je Allpack v Liberci. Firma dokáže cokoli podle přání zákazníka zabalit, vystlat a odvézt tam, kam je potřeba. Na balíčku přitom nikdo nepozná, že jej balil člověk zdravotně postižený. Těch nyní společnost zaměstnává devatenáct. Dalších pět pracovníků je zdravých.
"Začínali jsme před více než rokem s deseti zaměstnanci. Vyděláváme, takže počítáme s tím, že dílnu v budoucnu rozšíříme až na pětatřicet nebo čtyřicet pracovních míst," řekl šéf firmy Allpack Tomáš Lojek.
"Na začátku jsem věřil, že to půjde. Naše druhá společnost totiž vyrábí stroje. Věděl jsem, když budeme mít balící stroje, nemusíme se bát o práci," dodal.
Vedle balení nejrůznějších výrobků společnost vyrábí také krabice z lepenky. Lidé přitom pracují chvíli vestoje a chvíli vsedě, střídají polohy. To ale nemůže zvládnout každý zdravotně postižený, proto občas musí Tomáš Lojek některého uchazeče o práci odmítnout.
"Naši zaměstnanci jsou rádi, že mohou být užiteční, že ještě nepatří do starého železa. Většině zdravotně postižených je totiž kolem padesátky. Máme mezi sebou i tři neslyšící," poznamenal Tomáš Lojek.
"Pracoval jsem před lety s mentálně postiženými. Věděl jsem, do čeho jdu. Vím, že handicapovaní lidé odevzdají za směnu zhruba šedesát procent toho, co zdravý člověk. Jsem ale s našimi zaměstnanci spokojený, myslím, že máme spolu dobré vztahy," doplnil.
Postižení pracují v Allpacku na šest hodin. Stane se ale, že je někdo z nich v práci i přes čas.
"Jeden muž mívá zhruba jednou za dva měsíce deprese, a to nemůže chodit do práce. Tak si chybějící směny nadělává jindy," upřesnil šéf společnosti.
Autor: Zuzana Minstrová Zdroj: Liberecký den, 12.9.2003
|