Dnes je Sobota, 23. listopadu 2024, svátek má Klement
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6949
 
Webinfo


 

29.09.2003, 00:01 - rubrika " Zaměstnávání "
Z úřadu práce odčerpají postižení dva miliony

Liberec - Jen kapku v moři představují pro zdravotně postižené peníze, jimiž Úřad práce v Liberci dotuje jejich práci v chráněných dílnách. Nezaměstnanost roste a nejtvrději dopadá právě na lidi se sníženou pracovní schopností. Aby alespoň někteří třeba na poloviční úvazek pracovali, a tím si utvrzovali v sobě pocit, že jsou společnosti užiteční, to letos odčerpá z rozpočtu zdejšího úřadu práce dva a půl milionu korun.

"Nemůžeme bohužel pomoci všem. Nezaměstnanost se na Liberecku vyšplhala už na 10,6 procenta. Z tohoto počtu uchazečů o práci je právě téměř čtrnáct procent se sníženou pracovní schopností. Evidujeme přesně 1 175 nezaměstnaných, kteří jsou zdravotně postižení," uvedl Ladislav Dvořák, analytik Úřadu práce v Liberci. "Víc než toto číslo je ale alarmující fakt, že polovina z těchto zdravotně postižených je bez práce dlouhodobě, více než půl roku," dodal.

Zaměstnávat lidi se sníženou pracovní schopností se dnes podnikatelům příliš nechce. Každý dá totiž přednost zaměstnanci, který dokáže pracovat naplno, nejlépe na celý pracovní úvazek.

Podniky, které mají více než dvacet pět zaměstnanců, by podle zákona měly mít mezi nimi i zdravotně postižené. Pokud rovnou nezaměstnávají handicapované, pak musejí volit takzvané náhradní plnění, tedy odebírat od postižených jejich výrobky. Jestliže ani to nečiní, musejí dávat desítky tisíc korun do státní kasy.

"Kontaktní den, který pořádáme sedmnáctého září v Domě kultury, má právě ukázat firmám, jaké výrobky by mohly z chráněných dílen odebírat i jaké služby postižených by mohly využívat," zdůraznil analytik. "Kdyby měly chráněné dílny větší odbyt, my bychom jim dávali méně peněz, a za to, co bychom ušetřili, bychom mohli chráněné dílny rozšiřovat. Tak by práci dostalo víc lidí se sníženou pracovní schopností," doplnil.

V Liberci pracují handicapovaní dohromady ve více než deseti chráněných dílnách. Aby všichni postižení měli zaměstnání alespoň na poloviční úvazek, muselo by pod Ještědem existovat chráněných dílen nejméně třikrát tolik. "Peníze, kterými dotujeme chráněné dílny, zajišťují práci jen malému procentu z celkového počtu zdravotně postižených," podotkl analytik Ladislav Dvořák.

Autor: Zuzana Minstrová
Zdroj: Liberecký den, 11.9.2003
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie