Nemocní se v dílně učí i normálně žít
Liberec - Několik předností přináší duševně nemocným lidem keramická chráněná dílna Fokus my klub. Nejenže v dílně naleznou lidé práci alespoň na poloviční úvazek. K tomu se tady učí také třeba chodit nakupovat nebo i nebát se cizích lidí, aby se snáze mohli zapojit do normálního života.
"Snažíme se o to, aby nás duševně nemocní časem přestali potřebovat. Za dobu, co u nás tito lidé tvoří výrobky v několika našich dílnách, se skutečně mnozí vrátili do normálního života. Dokázali si najít stálou práci," potvrdila vedoucí keramické dílny Fokusu Lenka Horáková. "Duševní nemoc se mnohdy projevuje jednou za čas, za půl roku nebo i za rok. Mezitím se tito lidé chovají takřka normálně. Když seženou chápavého a tolerantního zaměstnavatele, který je na čas, kdy na ně nemoc zaútočí, uvolní, mohou pracovat stejně jako zdraví lidé," doplnila.
V keramické dílně je nyní zaměstnáno osm lidí ve věku od osmnácti do pětapadesáti let. Většinu tvoří ženy. Další čtyři duševně nemocní tu pracují zadarmo, na zkoušku, zda vůbec zvládnou pracovat. Lidé v dílně lepí z plátů osmihranné hrnečky, talířky, misky, květináče i konvičky.
"Co kus, to originál, každý to slepí jinak," zdůraznila Lenka Horáková. "Teď děláme keramiku pro Červený kříž. Velké zakázky bychom nezvládli," dodala.
Svá díla prodávají lidé z Fokusu po celý rok ve Fotokavárně Malé výstavní síně. Prodejní výstavy pořádají pravidelně také před Vánocemi. "Z výrobků nám nic nezbyde. Přesto nebýt Úřadu práce v Liberci, neudrželi bychom se," upozornila šéfka dílny.
Autor: Zuzana Minstrová Zdroj: Deník Pojizeří, 11.9.2003
|