Dnes je Sobota, 23. listopadu 2024, svátek má Klement
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6949
 
Webinfo


 

25.08.2003, 00:01 - rubrika " Stalo se "
Občanská sdružení chtějí stacionář

Týden před festivalem se před karlovarskou Hlavní poštou sešli lidé s různým postižením a představitelé organizací, které je sdružují a pomáhají jim. Setkání nazvali Svět na kolech a Tma kolem nás .

Veřejnost se zde mohla seznámit s podpisovou akcí na podporu vybudování stacionáře pro těžce zdravotně postižené děti, který v krajském městě dlouhá léta chybí.

O jeho vznik usilují rodiče postižených dětí z Občanského sdružení rodičů a přátel dětí s postižením spolu s nej-deckým sdružením Dětská radost. Během asi půl roku, kdy jsou snahy obou sdružení intenzivnější, vzniklo několik plánů, jakým způsobem stacionář v Karlových Varech vytvořit. Poslední variantou je přístavba Farní charity ve Staré Roli.

V současné době podobné zařízení v krajském městě neexistuje. Já mám postiženého chlapečka a druhým rokem ho vozím do integrované školky v Nových Hamrech, říká jedna z iniciátorek zřízení stacionáře Lenka Dusílková z Občanského sdružení rodičů a přátel dětí s postižením.

Pro malé děti funguje stacionář v karlovarském Dětském domově pro děti do 3 let v Jarní ulici. Toto zařízení je ale zdravotnické. Podle Lenky Dusílkové to znamená, že se zde o dítě postarají, ale chybí vzdělávací složka, kterou je schopno zajistit jen zařízení školské.

Stacionář pro tělesně a mentálně postižené by měl být vybaven rehabilitační částí, třídou pro těžce hendikepované děti, třídou pro autisty a třídou pomocné školy s přípravkou.

Pro menší děti je situace částečně řešena otevřením integrované třídy MŠ v Krušnohorské ulici v K. Varech (od září). Další třída měla být ve školce na Východní ulici, ale paní ředitelka ji na poslední chvíli zrušila. Pro mě byly její důvody nepochopitelné, dodává L. Dusílková.

Školní třídy pro postižené děti jsou na zvláštní škole v Jízdárenské ulici a ve Staré Roli. Problémem je, že v těchto třídách není možné zajistit úplnou péči. Děti by potřebovaly bezbariérové vstupy a sociální zařízení, neobejdou se bez asistenta. Na to ve školských rozpočtech prostředky nejsou.

Podle L. Dusílkové by musel být stacionář zřízen městem, občanská sdružení by jeho provoz jen těžko utáhla. S magistrátem jsme v jednání. Podle mého soudu se vyvíjí dobře. Seznámili jsme úředníky se situací v Karlových Varech a okolí a ti to pochopili. Na Karlovarsku je nyní kolem padesáti rodin, kterým by stacionář moc pomohl, vysvětluje Lenka Dusílková.

Autor: chm
Zdroj: Týdeník Karlovarska, 16.7.2003
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie