Nejvíce peněz pro postižené osoby
Hradec Králové - Uchazeči evidovaní zdejším úřadem práce mohou využívat možnosti vykonávání veřejně prospěšných prací. Tento prostředek aktivní politiky zaměstnanosti je určen zejména dlouhodobě nezaměstnaným. Některé úřady práce přikročily k tomu, že obcím přispívají na veřejně prospěšné pracovníky rozdílnými částkami podle toho, jak dlouhou dobu byli uchazeči v evidenci. Suma placená úřadem se měsíčně pohybuje přibližně od 2500 do 9000 korun. Hlavním cílem tohoto záměru je snížit dlouhodobou nezaměstnanost. Přikročí k této metodě i na Hradecku?
"Na veřejně prospěšné práce nejsou vhodní všichni uchazeči. Při jejich výběru vycházíme z konkrétních dohod s obcemi. Někteří by při vykonávání těchto prací udělali více škody než užitku. Obcím hradíme poměrně velkou částku pokrývající podstatnou část mzdy veřejně prospěšného pracovníka a sociální a zdravotní pojištění. Obce mohou těmto lidem dle svých možností navíc přispívat. Mzda by měla být svázána s výkonem. Je otázkou, jestli ti, co jsou nejdéle v evidenci, jsou nejvýkonnější," polemizoval ředitel hradeckého úřadu práce David Kafka. Připustil, že odstupňovaná výše příspěvku může mít motivační charakter.
"Je to jistě dobrá myšlenka, o které by se dalo uvažovat. Výhodou nového přístupu je, že jsou nejvíce bonifikováni lidé se změněnou pracovní schopností. Těm by měly být poskytovány nejvyšší subvence všeho druhu. Pro rok 2003 o novém systému dotování veřejně prospěšných míst neuvažujeme," řekl Kafka, který vidí prioritu snížení počtu evidovaných osob se změněnou pracovní schopností v jejich standardním zaměstnávání, a ve vytváření chráněných dílen.
Úřad práce dotuje místa takzvaných předáků, kteří vedou skupiny veřejně prospěšných pracovníků, přičemž se individuálně posuzuje, kolik osob musí být v pracovní skupině, aby mohl být předák financován.
Autor: Petr Neckář Zdroj: Hradecké noviny, 25.7.2003
|