Města se budou měnit kvůli kočárkům
Výprava k lékaři, na úřad nebo do obchodu je pro matky s kočárky a pro invalidy na vozíku zatím horor. Vláda slibuje, že se to změní.
Do deseti let mají ve většině obcí vyrůst nové bezbariérové trasy. Kabinet pomůže obcím, které o jejich výstavbu projeví zájem, sehnat potřebné peníze. Počítá s tím vládní program "mobility" pro všechny. Propojit se mají nádraží s centry měst, úřady i domovy důchodců. "Nemyslíme jen na invalidy, ale i na seniory a matky s dětmi. Do všudypřítomných bariér narážejí všichni," vypočítává předkladatel projektu vicepremiér Petr Mareš. Obce, které se budou chtít do programu zapojit, předloží své projekty Vládnímu výboru pro postižené občany. Ten návrhy posoudí a pak městům pomůže získat peníze.
Schody vedou i do školky
Ti, kterých se to týká, o tom vědí své: Když už je chodník místo klasického obrubníku ukončen na přechodu pro chodce nájezdem, parkuje před ním často auto. Když tam neparkuje, většinou chybí nájezd z druhé strany ulice. Je-li přechod přece jen opatřen nájezdy z obou stran, stává vprostřed rampy alespoň semafor. V třiapůltisícové Březnici na Příbramsku je bezbariérový jediný obchod. "Chodník, který kolem něj vede, zase nemá nájezd," říká Jitka Bartáková z tamního Mateřského centra Pampeliška. V městečku a blízkém okolí přitom bydlí celkem 118 dětí do dvou let. Výtah chybí v budově obecního úřadu. "Zatím na jeho výstavbu nebyly peníze. Do budoucna ho plánujeme," tvrdí tajemník městského úřadu Martin Galbavý. Řadu schodů musí matky s dětmi překonávat i při vstupu do dvou tamních mateřských škol. Potřebuje-li rodič s kočárkem zajet do Příbrami, musí se vybavit trpělivostí. Je-li už v meziměstském autobusu jeden kočárek, nemusí řidič druhý přibrat. Podobné je to všude. I když se to za posledních deset let zlepšilo, zůstává cestování na vozíku nebo s kočárkem zábavou pro dobrodruhy.
Autor: Jana Blažková, Jindřich Šídlo Zdroj: MF Dnes, 10.7.2003
|