O dotovaná místa je na úřadech zájem
Ústí nad Labem - Být čerstvým absolventem, matkou s dítětem, mít změněnou pracovní schopnost nebo být starší padesáti let. Takové předpoklady musí mít uchazeč o zaměstnání na úřadu práce (ÚP), aby se dostal na pracovní místo, na které úřad přispívá.
"Základním předpokladem je, že uchazeč je obtížně umístitelný na trhu práce," vysvětlil Jaroslav Lejček.
Ústecký úřad práce přispívá na čtyři druhy takových míst - praxi absolventů v rozpočtových a příspěvkových organizacích nebo u běžných zaměstnavatelů, společensky účelná pracovní místa, chráněné dílny a veřejně prospěšné práce.
Při absolventské praxi se zaměstnavatel zaváže, že sežene práci pro úřadem vybrané uchazeče. Rozpočtovým a příspěvkovým organizacím pak na zaměstnance ÚP platí plnou mzdu podle jejich mzdových tabulek. U běžného zaměstnavatele obvykle platí padesát procent mzdy, maximálně do výše minimální mzdy.
Při veřejně prospěšných pracích je postup obdobný, úřad platí tolik peněz, na kolika se dohodne se zaměstnavatelem. "Obdobné je to u společensky účelných pracovních míst a chráněných dílen. Výše příspěvků je vždy schvalována poradním sborem a konečné slovo má ředitel. Zároveň se v podpořených organizacích konají pravidelné kontroly, aby se zamezilo zneužívání příspěvků," dodal Lejček. Tyto kontroly jsou zakotveny i v dohodě mezi ÚP a organizací.
Ústecký úřad práce evidoval ke konci května 9313 uchazečů o zaměstnání. Celkem 1241 z nich zaměstnal právě v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, tedy míst, na která přispívá. "Všechna tato místa jsou dočasná a jejich filozofií je uplatnění osob, u nichž by to jinak bylo obtížné, na trhu práce," doplnil Lejček.
Autor: Jiří Daníček Zdroj: Severočeský deník, 30.6.2003
|