Dnes je Středa, 4. prosince 2024, svátek má Barbora
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Organizace
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6974
 
Webinfo


 

20.06.2003, 00:02 - rubrika " Služby > Organizace "
Chráněné bydlení není ani ústav, ani nemocnice

Brno Žádný ústav, ani nemocnice. Ale možnost, jak mohou i duševně postižení vést v rámci možností běžný, samostatný život. To je hlavní poslání Chráněného bydlení sv. Michala pro lidi s mentálním postižením a autisty, který začala připravovat brněnská Charita již před třemi lety. Včera se oficiálního otevření dočkalo v pořadí již třetí a zatím poslední zařízení, rekonstruovaný dům v Gorkého ulici, kde najde domov celkem čtyřiadvacet mentálně handicapovaných. "V určitém okamžiku se rodiče dětí s postižením začnou ptát, proč by jednou, až nebudou oni mít sílu starat se o ně sami, nemohly bydlet v normálních domech jako všichni ostatní. Tak vznikla myšlenka chráněného bydlení, která dnes téměř po celém světě nabízí důstojný a plnohodnotný život v klasických bytech, zcela integrovaný do společnosti,"uvedl vedoucí projektu Karel Kosina.

Ve svém novém domově v Gorkého ulici mají mentálně postižení k dispozici čtyři prostorné několikapokojové byty. Jejich dispoziční řešení je obdobné: společná kuchyň a obývák, hygienické zázemí a jednotlivé pokojíky pak obývají buď samostatně, nebo ve dvojici, mentálně postižení. "Byty si z větší části zařizují podle svého, vlastním nábytkem i drobnostmi, s pomocí rodiny nebo přátel,"popisuje Diana Tuyet- Lan Kosinová z Diecézní charity Brno. Suterén zatím slouží jako klubovna pro nájemníky domu, časem by zde měla vzniknout netradiční kavárna pro veřejnost, v níž by našli práci právě klienti chráněného bydlení. Zvládat potřebné úkony od vaření po úklid pomáhají postiženým osobní asistenti. "V jediném dnu na sebe takový asistent bere roli profesionála, pomocníka, rádce nebo třeba i průvodce a kamaráda,"vysvětluje Kosina. "U nás nenajdete ani kuchařky ani uklízečky jako v ústavech. Po třech letech mohu říci, že je to dobře, protože už teď víme, že je nepotřebujeme,"podotkla jedna z prvních klientek Chráněného bydlení sv. Michala.

Do projektu Chráněného bydlení svatého Michala pro mentálně postižené patří v Brně zrekonstruovaná vilka v Žabovřeskách, byt v sídlišti Lesná a včera oficiálně otevřený dům v Gorkého ulici. Jeho opravu v celkové hodnotě zhruba 17 milionů korun financovaly příspěvky od magistrátu, od tuzemských i zahraničních nadací. Na stavbu putoval rovněž výtěžek ze sbírky Brněnská cihla a z Tříkrálové sbírky. Kvůli nepředpokládaným nutným stavebním úpravám se však stavba prodražila a zbývá tak zaplatit ještě asi dva miliony, které se Charita zřejmě pokusí opět získat pomocí sbírky.

Autor: Jiřina Veselá
Zdroj: Rovnost - Brněnský a jihomoravský deník, 31.5.2003
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie