Dnes je Středa, 4. prosince 2024, svátek má Barbora
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Organizace
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6974
 
Webinfo


 

12.06.2003, 00:01 - rubrika " Služby > Organizace "
Nikdo nemusí zůstat sám

Pardubice - "V současnosti máme ve městě už dvaadvacet organizací pro zdravotně postižené," uvedla včera pro náš deník vedoucí odboru sociálních věcí pardubického magistrátu Ivana Liedermanová s tím, že stále přibývají další.

Mezi nejčerstvěji zaregistrované organizace patří Sdružení pro ranou péči, které zajišťuje odbornou pomoc rodinám, do kterých se narodilo dítě s handicapem. Jen o pár měsíců před nimi vznikla regionální organizace ROSKA pro pacienty s roztroušenou sklerózou a Rubín centrum pro neurologicky nemocné. Nyní tyto dvě organizace pracují společně a dávají naději v boji se záludnou chorobou více než osmdesáti lidem.

Déle než rok ve městě působí Parkinson klub, jenž sdružuje na čtyřicet členů. "Chorobě lze vzdorovat a také ji dostat pod kontrolu," říká neurolog Václav Dostál z pardubické nemocnice, jenž je odborným garantem klubu.

Lidé nechtějí jen přežívat

"Lidé odkázaní na umělou ledvinu nechtějí jenom přežívat, ale také žít," vystihla podstatu schůzek občanského sdružení "Umíme žít s dialýzou" jejich organizátorka Zdena Daníčková.

"Snad žádná choroba nezůstala opomenuta. Nemocní se dříve nebo později chtějí scházet a podělit se o své trápení se stejně postiženými. A bez lékařů," uvedl Roman Slepička z Centra pro zdravotně postižené v Pardubicích.
A proto se v prostorách centra scházejí také diabetici, nevidomí a slabozrací, neslyšící a nedoslýchaví. Novinkou je Infocentrum pro problematiku duševního zdraví a nemoci.

"Tato služba je anonymní, a proto je určena hlavně lidem, kteří nemají odvahu vyhledat psychiatra," říká lékař Petr Hejzlar z občanského sdružení Péče o duševní zdraví, jež infocentrum provozuje.
První pracovní setkání těchto neziskových organizací se ve městě konalo právě před rokem. Smyslem akce bylo zmapovat oblast služeb pro handicapované občany, zlepšit informovanost a spolupráci mezi organizacemi navzájem i vůči veřejnosti.

Setkání budou pokračovat

"Rozhodně nezůstane jen u jednoho setkání. Další chystáme na podzim, abychom je mohli dobře připravit," uvedla Liedermanová s tím, že by se na něm mělo hovořit rovněž o tom, co zdravotně postiženým přinese vstup České republiky do Evropské unie. Mnozí mají již nyní úzké kontakty s obdobnými organizacemi v západních zemích.

Dodejme jen, že na problematiku zdravotně postižených pamatuje rovněž i Strategický plán rozvoje města. Jmenujme například řešení bezbariérovosti a zkvalitnění informovanosti v této oblasti.

Autor: Jiřina Mikešová
Zdroj: Pardubické noviny, 24.5.2003
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie