Postižení mají novou šanci
Postižená mládež z regionu má od září novou možnost se dále vzdělávat v jednoduchých dovednostech ve státní škole. Od září začíná při Speciální škole v Pařížské ulici v Kladně realizace projektu takzvané Praktické školy pro mentálně postižené.
Kladno - Roční výuka je zaměřena na praktický život. Včera bylo slavnostně přijato prvních dvanáct žáků. Ve třídě panovala slavnostní atmosféra, ředitelka speciální školy Hana Tomanová nové žáky přivítala a poté jim byly připnuty na bedra stužky. Mládež ve věku od patnácti do dvaceti let se bude učit kupříkladu šít, tkát na malých stávcích, vyrábět z kovu, ze dřeva, pracovat v kuchyni, vytvářet dílka z keramiky a další praktické dovednosti, které může v životě využít. Výuka trvá rok, poté obdrží absolventi vysvědčení. První žáci sem přicházejí většinou z Ústavu sociální péče v ulici Heleny Malířové, vrací se sem i bývalí absolventi školy.)
"Pro děti je to obrovská šance, jak se ještě něco naučit a zdokonalit se v různých dovednostech. Praktická škola pro děti s mentálním handicapem má své osnovy, budou zde vyučovat speciální pedagogové. Máme k dispozici keramickou pec, kuchyňku, pozemek, malé stávky pro tkaní. Praktická škola pro mentálně postižené není určena pro výkon povolání, ale jako terapie, což je pro tuto mládež velmi důležité," vysvětlila ředitelka Tomanová. "Uvažujeme o koupi šicího stroje a dalších pomůcek potřebných pro výuku. V regionu je škola podobného typu pouze soukromá v Kačici," vysvětlila ředitelka.
"Některé přijaté děti jsou našimi absolventy, vrátily se zpátky do ústavu sociální péče a dále zatím meměly možnost se vzdělávat. Pomůže jim to lépe zvládnout praktický život," dodala před slavnostním uvítáním ředitelka.
Autor: Olga Fikrlová Zdroj: Kladenský deník, 23.5.2003
|