Dnes je Sobota, 23. listopadu 2024, svátek má Klement
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6949
 
Webinfo


 

27.05.2003, 00:02 - rubrika " Zaměstnávání "
Chráněné dílny pro krásu a užitek

Pardubice - Pod vedením psychoterapeutů vyrábějí klienti množství krásných výrobků, jež vnášejí radost do života.

Hadrové hračky, dřevěný nábytek pro školky, krásně zdobené hrnečky a další patří do sortimentu chráněných dílen Záučního střediska pro duševní zdraví. V Záučním středisku je dílna truhlářská, šicí, rukodělná, keramická, tkalcovská, dílna na kompletaci zdravotní obuvi.

Pod dohledem terapeutů

Množství krásných a profesionálně vyvedených předmětů vyrábí v jednotlivých dílnách pod vedením terapeutů 32 zdravotně postižených. Klienti, především s psychickými problémy, do dílny přicházejí na doporučení lékaře a pracovně se zde rehabilitují. Pracují denně od 8 do 12 hodin a to na smlouvu o rehabilitaci či na pracovní smlouvu. Chod jednotlivých dílen zabezpečují příslušní terapeuti. Ti obstarávají jak zakázky, tak jejich provedení v dílně. Jejich práce je velmi náročná také vzhledem k tomu, že do dílny přicházejí lidé nevyučení v daném oboru a je na terapeutech, aby je všemu naučili. Pokud práci v dílně zvládají, mohou po čase postoupit na tzv. podporované nebo přechodné chráněné místo a v ideálním případě do běžného pracovního procesu. Kamenem úrazu je ale nedostatek pracovních příležitostí a smutná skutečnost, že mnoho zaměstnavatelů má stále předsudky a nechce tyto lidi zaměstnávat.

"To bylo také jedním z důvodů, proč jsme uvedli do provozu ještě jednu dílnu dílnu na likvidaci elektroodpadů. Tato dílna není určena pro pracovní rehabilitaci, ale zaměstnává osoby se změněnou pracovní schopností doporučené Úřadem práce a klienty dílny, kteří ukončili pracovní rehabilitaci a chtějí se uplatnit v dílně bez terapeuta a na více hodin," řekla nám vedoucí střediska Iva Bartůňková.

Likvidace elektroodpadu

Podle paní Bartůňkové má právě tato dílna velkou budoucnost. "Rádi bychom likvidovali elektroodpad v rámci celého kraje. Kapacitu dílny, která v současné době zaměstnává 10 zaměstnanců bychom chtěli rozšířili o dalších deset pracovních míst." Předpokladem je získání větších prostor. Alfou a omegou jsou pro Záuční středisko zakázky. Kromě práce na stálých zakázkách klienty zaměstnává výroba "na objednávku". Z poměrně širokého sortimentu dílny si může objednat prakticky kdokoliv cokoliv.

Prodejní výstava v Exilu

Klienti, kteří pracují v truhlářské dílně, vyrábí v současné době maličký nábytek pro školky, šicí a rukodělnou dílnu plně zaměstnává příprava chystané velikonoční výstavy v divadélku Exil.

Pod šikovnýma rukama tak pracovníkům vznikají krásná látková kuřátka, vajíčka a jiné typické velikonoční předměty. Právě v divadélku Exil je celoročně prodejní výstava chráněné dílny na které si mohou zájemci výrobky prohlédnout, případně zakoupit. Další možností shlédnout výrobky a prohlédnout si dílnu jsou dny otevřených dveří, které dílna několikrát do roka pořádá. Vlastní krámek si dílna kvůli vysokému nájmu bohužel nemůže dovolit. "Dílna je nezisková. Jejím cílem je především pracovní rehabilitace. Z výdělků se maximálně pokryjí minimální mzdy klientů bez odvodů," sdělila nám vedoucí střediska. Záuční středisko pro duševní zdraví, které působí v rámci Střediska křesťanské pomoci v Pardubicích, zahájilo svou činnost v roce 1994.

Deset let existence

"Začínalo s jedním darovaným šicím strojem a bednou nářadí v suterénu Ženského azylového domu. Zaměstnávali tenkrát 15 klientů," vzpomíná Iva Bartůňková, která ale sama u začátků nebyla.

"Za těch skoro deset let se nám, myslím, podařilo vytvořit dobré zázemí s kvalitním vybavením. Musím ale konstatovat, že personál není původní. Při takto náročné práci, jakou práce v chráněné dílně nepochybně je, se zakládající personál obměnil po pěti letech."

Autor: Kateřina Tomečková
Zdroj: Pardubické noviny, 3.5.2003
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie