Rok 2003 Evropským rokem osob se zdravotním postižením
Rada EU vyhlásila rok 2003 Evropským rokem osob se zdravotním postižením (dále jen "Evropský rok"). V rozhodnutí č. 2001/903/ EC z 3. prosince 2001 je počítáno rovněž z účastí zemí EFTA/EEA a kandidátských zemí střední a východní Evropy. Mezi prioritní cíle patří zlepšení postavení osob s zdravotním postižením a zvýšení podvědomí veřejnosti o jejich právech. Tento záměr odpovídá požadavkům Madridské deklarace přijaté účastníky konference o osobách se zdravotním postižením, konané v březnu 2002 v Madridu. Je v ní stanoven základní program akcí a opatření, jež by měla přispět k plnému uplatnění osob se zdravotním postižením a k tomu, aby pro ně byly zajištěny rovné příležitosti a přístup ke společenským zdrojům. Mezi základní cíle Evropského roku proto patří urychlené přijetí antidiskriminačních zákonů, zvýšení podvědomí veřejnosti, zapojení služeb umožňujících zapojení osob se zdravotním postižením do života společnosti a nezávislý způsob života, přijetí opatření zaměřených na zdravotně postižené občany a příslušníky menšin, zohledňování specifických potřeb osob se zdravotním postižením při plánování aktivit, podpora jejich přístupu k zaměstnání, především na otevřeném trhu práce, a dialog s osobami se zdravotním postižením a s organizacemi, které hájí jejich zájmy. Pozornost by měla být věnována antidiskriminační legislativě, zejména v oblasti zaměstnanosti, vzdělávání a mobility.
V České republice převzal v roce 2001 garanci za přípravu Evropského roku Vládní výbor pro zdravotně postižené občany, při němž byla vytvořena koordinační a odborná skupina složená ze zástupců resortů, nestátních neziskových organizací, zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením a Svazu měst a obcí ČR. Jejím úkolem je průběh Evropského roku zajistit. Ministerstvo zdravotnictví, které bylo Vládním výborem pro zdravotně postižení občany pověřeno koordinací veškerých aktivit uvolnilo na přípravu dotaci ve výši 1,5 mil. Kč.
Vláda ČR se k účasti na Evropském roce osob se zdravotním postižením přihlásila svým usnesením č. 644 z 19. června 2002 o jeho zajištění v České republice. Rozhodla o vytvoření Národního koordinačního výboru pro Evropský rok osob se zdravotním postižením, jehož předsedkyni jmenovala ministryni zdravotnictví.
Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo v listopadu 2002 výběrové řízení pro rok 2003 na projekty, jejichž tématická náplň má odpovídat názvu "Místo pro společný život". Cílem je přispět ke zlepšení kvality života zdravotně postižených občanů ve všech životních etapách na celém území našeho státu. Projekty byly přijímány a registrovány během prosince 2002 a v lednu byly žádosti o dotaci posuzovány. V únoru o nich měla rozhodnout ministryně zdravotnictví . Koncem roku 2003 bude vydána souhrnná zpráva o podpořených projektech.
MPSV se k Evropskému roku rovněž připojilo, a to přípravou řady akcí. Zpracovává např. návrh na vyhodnocení a ocenění obce, která nejvíce zlepšila podmínky pro osoby se zdravotním postižením. Plánuje odborné semináře, konference, odborné referáty a publikace na téma sociální služby pro občany se zdravotním postižením. Vypsalo rovněž výběrové řízení na program pilotních projektů, který je rozdělen do čtyř kategorií. V rámci první kategorie, do níž patří prioritní úkoly MPSV, budou financovány i projekty zaměřené na podporu a integrací zdravotně postižených do společnosti. Uzávěrkou pro jejich podání byl 28. únor 2003. Oddělení prevence sociálně zdravotní diskriminace se zabývá rovněž problematikou diskriminace osob se zdravotním postižením, a proto se podílí na přípravě právní úpravy, jejímž cílem je zajištění rovného zacházení a ochrana před diskriminací. Podílí se i na zpracování Národního akčního plánu sociálního začleňování, který má zabránit sociálnímu vyloučení zranitelných skupin osob. Zabývá se rovněž systémem ucelené rehabilitace osob se zdravotním postižením. K jejich zaměstnávání mají přispět plánované kontaktní dny na úřadech práce, během nichž se zaměstnavatelé budou moci seznámit s novými právními předpisy v oblasti zaměstnávání osob se změněnou pracovní schopností a s nabídkou produkce výrobců, kteří je zaměstnávají. Při přípravě Národního akčního plánu sociálního začleňování má pomoci twinningový projekt, na němž se vedle našich zástupců budou podílet rovněž odborníci z Velké Británie a SRN. S nimi budou mít možnost spolupracovat také zástupci Vládního výboru pro zdravotně postižené občany.
Jeden rok je velmi krátká doba na to, aby se postavení osob se zdravotním postižením podařilo výrazněji změnit. Je však třeba na jejich postavení upozornit, seznámit s ním veřejnost a rozšířit okruh opatření, která jim mají jejich nelehké postavení ulehčit a umožnit jim plně se začlenit do společnosti i na trhu práce.
Autor: -Li- Zdroj: Časopis SOCIÁLNÍ POLITIKA 3/2003, strana 21
|