Ojedinělý průzkum mapuje sexuální život postižených
Brno - Jak často jsou v České republice zdravotně postižení vystavěni sexuálnímu zneužívání. Zmapovat toto tabuizované téma se nyní snaží projekt, který podporuje ministerstvo zdravotnictví a který je u nás první svého druhu. Jeho výsledky byly hlavním tématem jednání, které proběhlo včera v Brně.
První fází projektu se stalo dotazníkové šetření mezi dvěma stovkami respondentů. "Zatím můžeme říci, že osm procent z nich se stalo obětí sexuálního zneužití. Je to překvapivé, protože jsme předpokládali počet vyšší," uvedl garant projektu sexuolog Jiří Mellan. "Tento údaj ale nemusí ještě vypovídat o celkovém stavu. Vzorek dotazovaných osob totiž nezahrnoval klienty z ústavů a sociálních zařízení pro zdravotně postižené, kde může být situace odlišná," doplnil sexuolog.
Další fáze projektu by měli směřovat právě do těchto institucí. "Někde totiž zůstává sex na seznamu zakázaných témat a chybí osvěta. Klienti z některých sociálních zařízení si mnohdy stěžují, že s nimi nikdo o těchto otázkách nechce mluvit," podotkl Mellan. I proto se autoři projektu chtějí zasadit o to, aby se na školách určených pro postižené začala alespoň nepovinně vyučovat sexuální výchova.
Šetření o zneužívání handicapovaných navazuje na výzkum, který se uskutečnil před dvěma lety a soustředil se na jejich rodinný a sexuální život. Podle statistik Svazu zdravotně postižených mají handicapování první pohlavní styk nejčastěji ve věku od od patnácti do dvaceti let, v průměru vystřídají za život asi pět partnerů. Vyhodnocené údaje potvrdily, že lidé, kteří jsou postižení se stávají snadnou obětí, a až v osmdesáti procentech se setkávají s nějakou formou domácího násílí, mnohdy motivovaného sexuálně.
Autor:Jiřina Veselá
Zdroj:ROVNOST 8.11.2002, strana 8-9 |