Děti po obrně již k Jičínu jezdit na léčení nebudou
Léčebna pro děti postižené obrnou, která v Železnici u Jičína fungovala od začátku padesátých let, k 30. září skončila svůj provoz. O jejím zrušení rozhodlo vedení Státních léčebných lázní Jánské Lázně, údajně pro malý zájem pacientů. V některých letech se tam léčilo až 90 malých pacientů.
Bylo to překvapení
Vedoucí referátu zdravotnictví Okresního úřadu v Jičíně Hana Hvězdová uvedla, že o likvidaci léčebny se dozvěděla ze sdělovacích prostředků. "Oficiálně nám to nikdo neoznámil. Považovala bych to minimálně za slušnost," řekla Hvězdová.
Podobně dopadla starostka Železnice Olga Jakubcová (nezávislá). "Vím, že žádný zákon to řediteli lázní nenařizuje, ale pokud se v obci ruší zařízení, které je tu významným poskytovatelem pracovních příležitostí, měla by o tom být radnice informována," řekla Jakubcová Právu s tím, že v léčebně pracovalo na třicet lidí, většinou se speciálním vzděláním. "Poslední roky léčebna v podstatě odmítala s obcí komunikovat, zatímco před tím byla desítky let s obcí velmi propojena a všichni jsme se vzájemně znali," doplnila.
Při léčebně funguje speciální škola, sloužící k výuce nejen pacientů léčebny, ale i dětí z okolí, které potřebovaly výuku přizpůsobenou postižením. Její další osud je závislý na dalším osudu léčebny. Jakubcová uvedla, že obec doufá, že provoz léčebny bude obnoven ve formě nestátního léčebného zařízení. "Zatím máme příslib zřizovatele, že škola bude fungovat minimálně do konce prvního pololetí školního roku a případně i celý rok. Existuje zájemce o provozování léčebny, stejně jako ochota restituenta mu prodat svou část majetku. Obec to rozhodně podporuje a všemožnou pomoc nám slíbil i Okresní úřad," řekla Jakubcová.
Názory na zrušení se liší
Jičínský okresní přednosta Jiří Vitvar se při zjišťování důvodů ukončení provozu v Železnici dověděl od ředitele Státních léčebných lázní Jánské Lázně Romana Koudele, že je tam mj. málo pacientů a restituent budovy s dalším provozem nesouhlasí. "Jak jsem zjistil rozhovory s různými lidmi, jde zřejmě o uměle vytvořenou situaci. Restituent se naopak všude vyjadřuje v tom smyslu, že má zájem na zachováni léčebny," zdůraznil Vitvar. Vyzdvihl pozitivní zkušenosti z letitého fungování zařízení a připomněl, že problémy nastaly až před několika roky, a to zřejmě mezi léčebnou v Železnici a centrálním pracovištěm v Jánských Lázních. "To byla pravděpodobně věc managmentu, ale co se týká odborného personálu a spokojenosti pacientů, tak to bylo v Železnici vždycky hodnoceno mimořádně vysoko," dodal přednosta.
Ředitel Koudele Právu potvrdil, že klíčovým důvodem pro jeho rozhodnutí o zrušení provozu byl malý zájem pacientů. "Navíc desetiletý restituční spor způsobil, že jsme neměli možnost do léčebny investovat. Dnes by vyžadovala velké investice," řekl. Odmítl, že by restituenti usilovali o zachování lázní. "Přestože ministerstvo zdravotnictví jim slíbilo, že tam schválí provoz nestátního zařízení, od začátku května se s námi ani nepokusili kontaktovat," uvedl. Autor: Jiří Bednář Zdroj: deník PRÁVO
|