Dnes je Sobota, 23. listopadu 2024, svátek má Klement
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Standardy sociální péč...
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6949
 
Webinfo


 

01.11.2002, 11:57 - rubrika " Politika "
Přídavky všem? Za miliardy korun

29.10. 2002 - Stát chce zavést plošné přídavky na děti, příspěvky pro školáky a vyšší mateřskou

Pokud parlament schválí hity sociálního státu, s nimiž v létě vyhrála ČSSD volby, zatíží to státní rozpočet, už nyní se potácející v hlubokých schodcích, dalšími dvaceti miliardami korun. Plošných přídavků na děti, vyšší mateřské či příspěvku na vzdělání se však lidé dočkají nejdřív za dva roky

Tyto návrhy vládě předložím v první polovině příštího roku. Kdyby nebyly povodně, udělal bych to mnohem dřív. Začnou platit od roku 2004 či 2005. Záleží, jak na tom v té době bude státní rozpočet," řekl ministr práce Zdeněk Škromach.

O politickou podporu se neobává, tyto hity jsou vepsány v koaliční dohodě i v programovém prohlášení vlády. Na přípravách utužení sociálního státu se však již pilně pracuje. Jen plošné přídavky na děti by měly zatížit státní pokladnu téměř šesti miliardami.

Dnes na ně má nárok téměř kolem 90 procent rodin a státní pokladnu přijdou asi na 13 miliard korun. Pokud by si o ně zažádala i zbývající desetina lidí s nejvyššími příjmy, přišly by státní rozpočet na více než 19 miliard korun ročně.

Škromach totiž počítá s tím, že by měly být výrazně komfortnější. Dnes jsou odstupňovány do tří kategorií podle výšky příjmu. Škromachův úřad navrhuje, aby všechny rodiny v budoucnu dostávaly nejvyšší přídavky. Příjem už by nehrál žádnou roli, stačí jen požádat.

Škromach také předloží návrh na školský příspěvek. Ten má šanci získat rodič každého žáka či studenta. Tato dávka bude v podstatě představovat 13. přídavek na dítě.

Pro žáka základní školy bude stejně vysoká jako přídavek. U středoškoláka dvojnásobek této sumy u vysokoškoláka trojnásobná. Stát to přijde na další dvě miliardy korun.

Rodičovský příspěvek by se pak měl zvýšit ze současných 2552 na třetinu průměrné mzdy v ekonomice. Kdyby se změna odehrála už nyní, bylo by to přibližně pět tisíc korun.

Jak vysoká nakonec tato částka bude, záleží hlavně na tom, jak rychle porostou platy. Velkorysejší podpora lidí, kteří pečují o dítě, přijde stát na dalších pět miliard korun.

Tyto návrhy musí vzít v úvahu tým ministra financí Bohuslava Sobotky, který nyní usilovně připravuje reformu veřejných financí a výhled, jak hluboké budou propady státního rozpočtu v příštích letech.

Tyto materiály musí předložit poslancům při projednávání státního rozpočtu, pravděpodobně do druhého či třetího čtení v parlamentu v polovině prosince. Ministr financí nedávno řekl, že sociální politika bude spíše konzervativní.

O tyto kroky by se neměl odehrát žádný velký politický souboj. Na rozdíl od reformy daní či penzí jsou totiž velmi detailně popsány v koaliční dohodě i programovém prohlášení vlády.


Autor: Lenka Zlámalová
Zdroj: Deník MF DNES , 29.10. 2002
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 28.11.2002, 16:06 - Čtenář :
To by mě zajímalo, kde na to vezmou prachy...
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie