Dnes je Sobota, 24. února 2024, svátek má Matěj
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5392
 
Webinfo


 

10.10.2006, 09:21 - rubrika " Poradna "
Muž na mateřské: dostanu důchod?

Byl jsem od května 2000 dva roky na rodičovské dovolené. Bude mi počítána péče o dítě do odpracovaných let pro výpočet penze? Měl jsem se nějak přihlásit na správě sociálního zabezpečení?

Doba péče o dítě patří mezi takzvané náhradní doby pojištění a započítává se do odpracovaného času, který je potřebný pro nárok na penzi a její výpočet.

Mužům se péče o dítě do 4 let věku (popřípadě do 18 let věku, jde-li o dítě dlouhodobě těžce zdravotně postižené, vyžadující mimořádnou péči) započítává do důchodu, ale jen tehdy, pokud podali na příslušném pracovišti správy sociálního pojištění přihlášku k účasti na pojištění. Musí to udělat nejpozději do dvou let od skončení péče.

Po skončení péče pak muž podá návrh na zahájení řízení. A správa sociální péče rozhodne o započtení doby strávené na rodičovské dovolené do odpracovaných let. Pozor, pokud promeškáte uvedenou dvouletou lhůtu na podání přihlášky, zanikne právo na podání návrhu na zahájení řízení.

Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění, v této souvislosti zatím stále vychází z domněnky, která se může jevit poněkud diskriminační, sice, že o dítě pečuje žena, není-li prokázán opak. Proto je ženě doba péče o dítě do 4 let věku započtena automaticky pouze na základě prohlášení o výchově dítěte při podávání žádosti o důchod, zatímco u muže je nutné, aby k tomu účelu bylo vydáno speciální rozhodnutí o době a rozsahu péče muže o dítě.

S účinností od 1. července 2007 ruší Ústavní soud ty části zákona o důchodech, které znevýhodňovaly muže. Není proto vyloučeno, že se zápočtu doby péče o dítě při podávání žádosti o důchod dočkáte.

Autor: Z. M.
Zdroj: Mladá fronta DNES
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie