http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 06.01.2017, 22:10 --- rubrika " Politika "

Peníze za sociální služby jdou hned, dluhy nehrozí

Organizace, které poskytují sociální služby, se v minulosti snadno dostávaly do finančních problémů. Některé se dokonce musely zadlužit, aby měly na výplaty zaměstnanců. Finanční injekci od státu, na které je mnoho z nich existenčně závislých, totiž dostávaly vždy až v polovině roku.

Nutil je k tomu zákon, podle kterého se dotace ze státního rozpočtu daly poslat až poté, co organizace vyúčtovaly finance za předchozí rok. To teď chce změnit ministerstvo práce a sociálních věcí – organizace si letos poprvé mohou sáhnout na peníze už začátkem roku. Včera to Právu řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), podle které si MPSV vymohlo na ministerstvu financí zrušení zákonné podmínky.

"Doposud se peníze daly poslat až poté, co organizace poskytující sociální služby vyúčtovaly předchozí rok, někdy to fyzicky dostaly třeba až v květnu. Nám se podařilo s ministerstvem financí dojednat, aby ze zákona zmizela podmínka vyúčtování," poznamenalo pro Právo Marksová.

Organizace musí vyúčtovat peníze za uplynulý rok ze zákona vždy do konce března. O rozdělování peněz rozhodují krajská zastupitelstva, která musí vyplácení státních dotací organizacím schvalovat na zasedání, a celý proces se tak táhl někdy i celé měsíce.

Rozhodnutí o poskytnutí dotací a současně i finanční prostředky krajům, mezi které patří i město Praha, rozesílá MPSV už nyní. Marksová vyzvala kraje, aby zasedly co nejdříve a poskytnuté peníze rozdělily. "Jde nám o to, aby se peníze dostaly přímo k poskytovatelům sociálních služeb v co nejkratší době," řekla Právu.

Zdroj: Právo, 5. 1. 2017


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.