http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 16.03.2010, 07:47 --- rubrika " Služby "

Vozíčkáři přijdou o svá stání

Zlín - Ve Zlíně bude méně parkovacích míst pro vozíčkáře, které jim radnice vyhradila v místě jejich bydliště. Při kontrole totiž zjistila, že je využívají i zdraví lidé.

Ve Zlíně je dnes zhruba 2970 lidí s těžkým zdravotním postižením. Odbor dopravy zlínské radnice jim vydal 210 povolení o vyhrazení parkovacího stání. Podle Šenkýře je možná až 45 procent z nich zneužíváno. "Budí to dojem, že jde o protekční místa. Je třeba je prověřit," řekl Šenkýř.

"Jestliže někdo využívá této výhody, i když mu nenáleží, tak by to rozhodně dělat neměl," řekl místopředseda Národní rady osob se zdravotním postižením Jan Uherka.

S jeho názorem souhlasí i řada obyvatel z největšího zlínského sídliště. Na Jižních Svazích totiž dlouhodobě scházejí stovky parkovacích míst. A zaparkovat před domem bývá zvláště večer pro tamní obyvatele velký problém.

"Někdy musím jezdit autem i dvacet minut po okolních parkovištích, než své auto někde zaparkuji. Před domem už nemáme místo. Před 20 lety tam stávalo jen pár aut, dneska bývá beznadějně přeplněné," řekl Miloš Louda z Jižních Svahů.

Radnice teď začne vyzývat všechny tělesně postižené, kteří mají vyhrazeno parkovací místo, aby předložili potřebné doklady "Těm, kteří je nedodají, vyhrazené místo odebereme," řekl Šenkýř.

Odbor dopravy bude nově vydávat povolení o parkovacích místech pro vozíčkáře pouze na jeden rok. Před uplynutím této lhůty bude muset každý držitel výjimky prokázat, že na ni má právo. Jinak o ni přijde.

Žádné z uvedených změn se netýkají parkovacích míst vyhrazených pro vozíčkáře, které jsou před obchodními centry, úřady či soudy. Jejich počet město omezovat nehodlá.

Autor: MILAN LIBIGER
Zdroj: Mladá fronta DNES str. 04 Východní Morava


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2021 Veleta, o.s.