http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 15.08.2008, 07:54 --- rubrika " Služby "

Rehabilitace zrakově postižených je ohrožena

Moderátor (Jan Pokorný):
Rehabilitace zrakově postižených je ohrožena na středisku, které vychovává instruktory pro lidi se zrakovou vadou a učí je třeba orientaci v˙prostoru, totiž hrozí zánik, co se děje? Kde jsou problémy?

Host (Pavel Wiener):
Náš institut primárně připravuje odborníky pro péči o zrakově postižené, tzn. hlavně instruktory prostorové orientace, potom instruktory dalších činností, které jsou pro ty lidi důležité.

Moderátor (Jan Pokorný):
A teď proč máte zaniknout, asi peníze?

Host (Pavel Wiener):
Přesně tak s velkým překvapením prostě jsme letos v lednu zjistili, že ministerstvo školství mládeže tělovýchovy, z jehož iniciativy jsme vznikli v roce 94 poté nám prostě letos nedalo ani korunu.

Moderátor (Jan Pokorný):
Jaký je, důvod máte nějaké zdůvodnění?

Host (Pavel Wiener):
Prvně jsme se to dozvěděli, protože jsme podali projekt na základě instrukcí z ministerstva školství do rozvojových projektů přesto, že jsme upozorňovali na to, že je to nesmysl. Vloni jsme dostali 100 % a letos jsme na identický projekty nedostali ani korunu. A z odboru vysokých škol mi řekli - no co chcete, volná soutěž. Takže od té doby se snažíme nejrůznějším způsobem jednat, jednat, jednat. Uběhlo 8 měsíců a pořád nemáme nic a končí nám nájemní smlouvy.

Moderátor (Jan Pokorný):
A znamená to, že když se jede volná soutěž, že podobné služby tady poskytuje ještě někdo jiný?

Host (Pavel Wiener):
Rozhodně takovéto uznání u nás nemá nikdo k výchově těchhle odborníků, ministerstvo navíc v roce 98 ještě vydalo osnovy učebního předmětu prostorové orientace, já tomu nerozumím, prostě ministerstvo najednou likviduje pracoviště, které jediné je podle jeho vlastních materiálů u nás oprávněno školit lidi, kteří tyto věci jsou oprávněni dělat.

Moderátor (Jan Pokorný):
Rozumím, na ministerstvu školství se určitě zeptáme na jeho stanovisko, snad ještě není možno ty peníze sehnat, někde jinde třeba z EU tam by mohli toto podporovat.

Host (Pavel Wiener):
EU, víte to je jeden velký problém, protože peníze z EU jsou jaksi na nadlepšení, existujícího něčeho v roce 2016 u nás nastane obrovský problém, protože spousta aktivit je uměle napojovaná pouze na evropské fondy ale nikdo nepromýšlí, z čeho se to bude platit od roku 2016. Ta identita prostě musí být naše česká, to co dává EU, může pomoc k nadstandardu nebo k něčemu podobnému, ale v celé EU je to o tom, že ten základ musí být o tom, že každá ta členská země si na to najde svoje vlastní fondy. Asi pro přesnost bych měl říct, že jde o 4 mil. ne o 40 miliard.

Autor: Jan Pokorný, moderátor (host: P.Wiener)
Zdroj: Radiožurnál


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2021 Veleta, o.s.