http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 03.05.2007, 09:09 --- rubrika " Služby "

České dráhy nabízejí na linkách v okolí Prahy denně přes 300 spojů umožňujících přepravu cestujících na vozíku

Letos přibude 9 nových příměstských vlaků se speciálními plošinami; 2. května pak ČD uvedou do provozu v oblasti Prahy další jednotku Regionova.

Každý všední den vypravují České dráhy na spoje v okolí Prahy až 320 spojů, které jsou schopny přepravit vozíčkáře. Na hlavních tratích Praha - Kolín - (Pardubice), Praha - Kralupy nad Vltavou - (Roudnice nad Labem), Praha - Beroun, Praha - Nymburk - Kolín - (Kutná Hora) a Praha - Benešov u Prahy jezdí ve špičce nízkopodlažní vlaky každých 30 minut (v ranní špičce na trase Český Brod - Praha každých 15 minut). Tyto spoje jsou v jízdním řádu označeny symbolem vozíčkáře.

Denně vyráží na koleje pražské příměstské dopravy, kromě "klasických pantografů", které mají podlahu ve výši nástupiště, také 25 moderních patrových jednotek CityElefant, řady 471, které jsou vybaveny plošinou pro snazší nástup a výstup vozíčkářů a mají speciální bezbariérové WC. V rámci letošního roku uvedou České dráhy do provozu 9 nových souprav.

Kromě toho nasadí ČD od 2. května do pravidelného provozu v Praze a Středočeském kraji další motorovou jednotku Regionova, která je částečně nízkopodlažní a bezbariérovým WC. V pracovní dny bude jezdit denně na pražské městské lince Roztoky u Prahy - Praha Holešovice - Praha Libeň, kde se objevuje už nyní ve zkušebním provozu. Nasazení Regionovy na městskou linku výrazně usnadní cestování imobilních občanů nebo maminek s kočárky v Praze a v okolí.

Dnes využil vlak Českých drah pro cestu z Prahy do Kralup nad Vltavou předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása v doprovodu Džamily Stehlíkové, ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny.

V současné době je po celé České republice rozmístěno také více než 90 mobilních plošin, které pomáhají vozíčkářům nastoupit i do vlaků, které mají podlahu výše, než je nástupiště. Před třemi lety jich přitom bylo k dispozici jenom pět. Část plošin hradí zcela České dráhy, na části se finančně podílejí města i nadace Konto Bariéry.

Autor: www.mesec.cz
Zdroj: České dráhy, a. s.


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2021 Veleta, o.s.