http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 21.03.2007, 10:10 --- rubrika " Bariéry "

Radnicím měst na Jihlavsku chybí bezbariérové přístupy

Radnice největších měst na Jihlavsku nejsou dostupné handicapovaným lidem.

Klasický bezbariérový přístup k úředníkům jednotlivých měst totiž chybí v budovách všech čtyř městských úřadů na Jihlavsku. Jeho výstavba by si totiž podle propočtů vyžádala vzhledem ke stáří budov investici v řádech několika desítek milionů korun. Ty ale města v rozpočtu nemají, a tak absenci plošin pro vozíčkáře řeší různými způsoby. Zatímco v Brtnici a Třešti musí zaměstnanci města tělesně postižené občany na radnici vynášet, Polná i Telč jedná se znevýhodněnými lidmi v přízemí.

"Podle projektu byl na radnici plánován "schodolez", který ale zatím z finančních důvodů nebyl pořízen. Doufám, že se nám podaří peníze obstarat a koupit ho. Jen nevím kdy, naše plány narušil orkán Kyrill, jenž odnesl střechu z kulturního domu," uvedla starostka Brtnice Marie Kružíková v jednom z dřívějších rozhovorů pro JL.

Se stejným problémem se potýkají i v Polné. "Bezbariérový přístup nemáme," řekl místostarosta Jaroslav Sobotka s tím, že jeho vybudování by si vyžádalo celkovou rekonstrukci Městského úřadu za částku převyšující 30 milionů korun. "Před třemi čtyřmi roky na to byl zpracován projekt, ale vzhledem ke stáří budovy bychom opravdu museli provést komplexní rekonstrukci a na tu město nemá finanční prostředky," pokýval hlavou místostarosta.

Sobotka se za dobu svého působení v pozici druhého nejvyššího muže na radnici doposud nesetkal s tím, že by musel hledat alternativu k jednání s tělesně postiženým občanem města. "Pokud by k tomu v budoucnu přece jen došlo, šel bych za ním dolů a jednali bychom v nějaké místnosti v přízemí," zaručil diskrétnost při rokování se znevýhodněným občanem Sobotka.

Třešť zatím nabízí tělesně postiženým občanům bezbariérový přístup pouze do budov, které město vystavělo v poslední době. "Tady na radnici je to ale problém. Navíc sídlíme až v prvním patře," povzdechl si místostarosta Vladislav Hynk a doplnil, že město navázalo spolupráci s Národní radou tělesně postižených. "V letošním roce jsme uvolnili určité finanční prostředky na to, aby byla zpracována studie bezbariérového řešení přístupu do radnice," pověděl Hynk.

"Radnice má v roce 2010 výročí 100 let fungování této budovy, myslím, že by to byl ten nejvhodnější dárek, kdyby radnice měla bezbariérový přístup," prohlásil Hynk.

Ani poslední ze čtveřice měst na Jihlavsku, Telč, nemá na Městský úřad klasický bezbariérový přístup. Pro jednání s handicapovaným člověkem přesto dokázali zdejší úředníci nalézt vhodný způsob. "Naše Informační centrum je bezbariérové. V místnosti je jednací stůl a tamní pracovnice pak volají jednotlivé úředníky a veškeré záležitosti se řeší tam," vysvětlila běžný postup v praxi místostarostka Hana Müllerová. "Pokud je problém, je možné si příslušné pracovníky pozvat i domů," ujistila závěrem telčská místostarostka.

Autor: (kra)
Zdroj: Jihlavské listy


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.