http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 05.10.2006, 10:02 --- rubrika " Vzdělávání "

Postižení studenti mají jedinou výsadu - psy v posluchárně

Neslyší, nevidí, nemohou chodit či se jinak hýbat. Přesto tito vysokoškolští studenti mohou dosáhnout diplomu stejně jako jejich zdraví spolužáci. Jak? Pomáhají jim počítačové technologie. Takové má například Masarykova univerzita v Brně, která navíc v těchto dnech uzavřela spolupráci s počítačovou firmou IBM na vybavení pěti speciálních učeben za zhruba dva milióny korun.

"Tělesně postižení nemají žádné úlevy ve studiu. Procházejí stejnými zkouškami jako ostatní, pouze jim stanovíme vyhovující formu výuky," uvedl Petr Fiala, rektor brněnské univerzity, která v evropském měřítku patří mezi vysoké školy s největším procentuálním zastoupením studentů se zdravotním postižením. Univerzitu navštěvuje přes dvě stě handicapovaných posluchačů.

Statisíce korun ročně

Vysoká škola má se spoluprací se soukromými firmami bohaté zkušenosti. Na chod univerzitního Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky, které zde funguje už od konce 90. let, vynaloží ročně i statisíce korun.

"Daří se nám oslovovat sponzory i dobře čerpat z projektů, které vypisuje ministerstvo školství," říká Zuzana Brázdová, prorektorka pro studium. Právě tyto projekty pro postižené studenty jsou i pro školský resort prioritou. "Vysoké školy většinou peníze dostanou," tvrdí Karolína Svobodová z tiskového odboru.

Učitele museli přesvědčit

Handicapovaní studenti se běžně účastní přednášek, k ruce mají tlumočníky znakové řeči či slepecké psy. "Chvíli trvalo, než jsme některé učitele přesvědčili, že zvíře může být se studentem v hodině. Pro kantory jsou to také nové zkušenosti," myslí si prorektorka.

Studenti mají k dispozici speciální studijní literaturu v Braillově písmu, digitální lupy pro slabozraké nebo počítače s hlasovým výstupem či hmatovým displejem. Svoje schopnosti si také mohou vyzkoušet na stáži přímo v IBM.

"Snažíme se získat talenty bez ohledu na jejich postižení," dodal Yves Veulliet, manažer firmy IBM. Tento projekt pro handicapované vytvořila IBM v Česku poprvé.

Autor: Petra Benešová
Zdroj: Hospodářské noviny


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.