http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 22.02.2006, 07:19 --- rubrika " Sport "

Hluchoslepí znovu vyrazili do běžeckých stop na Vysočině

Na přelomu ledna a února se 12 hluchoslepých odvážlivců vydalo pod vedením svých trasérů do běžeckých stop na Vysočině. Na druhém zimním pobytu pořádaném o.s. LORM - Společností pro hluchoslepé se proháněli jak začátečníci, tak pokročilí po pláních v okolí Radešína u Žďáru nad Sázavou.

Někteří hluchoslepí účastníci, kteří absolvovali výcvik již podruhé, překvapili svými výkony, když zdolávali i více jak 5 km úseky a náročnější terén. Pro některé z hluchoslepých účastníků to byla vůbec první zkušenost s tímto zimním sportem. Jiní se k lyžování na běžkách vrátili po mnoha letech, neboť duální smyslové postižení získané v průběhu života je na dlouhou dobu omezilo v jejich samostatnosti.

Tuto zkušenost jim umožnili vyškolení průvodci, tzv. traséři, kteří hluchoslepým klientům nahrazovali smysly při pohybu v zasněženém terénu. Orientace ve stopě probíhala dle individuálních možností klienta: v případě zbytků sluchu kompenzovaného sluchadlem se využívala především navigace hlasem, u zbytků zraku byl použit znakový jazyk a jednoduchá gesta. Mezi další navigační prostředky patří rolnička či speciální individuální smyčka fungující na principu vysílačky.

"Tento pobyt pro ně měl velký význam - měli jsme možnost si aktivně odpočinout, na chvíli jsme se dostali ze společenské izolace mezi lidi, které nás znají a kterým můžeme důvěřovat. Všichni vyjádřili přání, aby tento pobyt na běžkách pokračoval i v dalších letech," shrnula své zážitky hluchoslepá Marta Karásková.

Po několika dnech intenzivního výcviku zvládali mnozí hluchoslepí sportovci i náročnější a delší trasy, sjížděli prudší kopce a mnozí se stali nadšenými vyznavači tohoto zimního sportu. Program pobytu byl doplněn přednáškami a společenskými akcemi, z nichž největší úspěch měl taneční večer s harmonikou a kytarou a výuka taktilního znakového jazyka. Fotografie dokumentující vynikající výkony hluchoslepých ve stopě si lze prohlédnout ve fotoalbu na http://www.lorm.cz/cs/fotoalbum/2006-pobyt-1-zimni-pobyt-radesin.php.

Zdroj:

LORM - Společnost pro hluchoslepé
Zborovská 62, 150 00 Praha 5
Tel/fax: 257 325 478
Mob: 777 764 191
info@lorm.cz
www.lorm.cz

Zdroj: LORM – Společnost pro hluchoslepé


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2021 Veleta, o.s.