http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 23.06.2005, 07:22 --- rubrika " Poradna "

Má invalida právo na ošatné?

Dotaz: V roce 1990 mi následkem autonehody byla amputována noha. Díky pracovníkům rehabilitačních zařízení jsem se naučil chodit s protézou a za pomoci francouzských holí. Ke svému původnímu zaměstnání se vrátit nemohu, a budu se proto nyní rekvalifikovat na jinou profesi. V tom problém nevidím. Chtěl bych se ale zeptat na jinou věc související s mým postižením. Při lázeňském pobytu jsem se od spolubydlících dozvěděl, že pobírají příspěvek na ošatné. V zákonech jsem tento termín nenašel. Při poptávání na našem úřadě mi bylo řečeno, že se mě to netýká. Můžete mi zjistit, o co se jedná, a jak mám postupovat při případné žádosti?

Výraz příspěvek na ošatné je zřejmě pouze hovorový název pro Příspěvek občanům používajícím trvale ortopedické a kompenzační pomůcky podle vyhlášky č. 182/ 91Sb. v platném znění, § 42. Zákonodárci zcela správně vycházeli z toho, že při trvalém používání kompenzačních, ortopedických a jiných pomůcek dochází ke zvýšeným finančním nákladům občana. Např. při trvalém používání francouzských holí dochází k větší amortizaci oděvu. Totéž se týká občanů s protézami, ortézami, dlahami a jinými kompenzačními a ortopedickými pomůckami. Například vozíčkář by měl mít jinak ušité kalhoty a opět zde trpí rukávy oblečení. Občané s vadami sluchu, používající naslouchátka, mají zase zvýšené náklady spojené s úhradou baterií. Je mezi námi také mnoho občanů, tzv. domácích pacientů s dialýzou, zde jsou vysoké náklady na elektrický proud a vodu, dále občanů používajících v domácnosti trvale elektrický kyslíkový přístroj, opět se zvýšenou spotřebou elektrického proudu atd.

Na tento příspěvek není nárok. Patří mezi příspěvky, kdy zákon říká: "... lze poskytnout do výše 200 Kč měsíčně". Tento příspěvek mohou poskytnout pověřené obecní úřady na základě vaší písemné žádosti. Rozhodnutí o tom, zda tento příspěvek bude poskytnut, či jeho výše, je však plně v jejich kompetenci. Úřady zde přihlížejí k výši příjmů žadatele. Doporučuji vám žádat úřad písemně a žádost doložit lékařským nálezem potvrzujícím nutnost používání kompenzační pomůcky (berlí).

Autor: odpovědi tlumočí Rudolf Pospíšil
Zdroj: Moravskoslezský deník


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.