http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 06.05.2005, 07:16 --- rubrika " Servis pro NNO > Granty "

Unie přispěje na vybavení chráněných dílen v Liberci

Evropská unie přispěje na vybavení chráněných dílen v Liberci, kde by mělo najít práci kolem 50 postižených.

"Liberecká radnice uspěla spolu s Domovem pro mentálně postižené se svým projektem a ze Společného regionálního operačního programu (SROP) získá téměř 1,7 milionu korun, což je 90 procent nákladů na vybavení. Dalších 400 tisíc korun přidá město ze svého rozpočtu," řekla mluvčí Alexandra Bednárková.

Objekt chráněných dílen postavila liberecká radnice za 24 milionů korun. V budově je celkem sedm dílen - dvě textilní a dvě košíkářské, keramická, arteterapeutická a dřevodílna. Právě na jejich vybavení přispějí evropské fondy.

"Pro textilní dílny jsme ale dostali tři tkalcovské stavy z partnerského holandského města Amersfoort," uvedla ředitelka domova Vladimíra Řáhová.

Také na financování provozu dílen chce město spolu s domovem získat prostředky z programu SROP. Zpracovalo proto další projekt v celkové hodnotě 2,7 milionu korun.

"Cílem projektu je profesionálně zpracovat plán výroby dílen, odbytu výrobků, plán terapie. Současně chceme získat prostředky na mzdy pro zaměstnance se zdravotním postižením," podotkla Dana Štefanová z odboru rozvojových projektů libereckého magistrátu.

Chráněné dílny budou součástí areálu Domova pro mentálně postižené v Liberci-Harcově. Vznikl na počátku 90. let přestavbou budovy jeslí a později se rozrostl ještě o budovu s chráněným bydlením. Dnes v domově žije 50 postižených. "Dílny by ale neměly nabízet práci jen obyvatelům našeho domova, rádi bychom je otevřeli i dalším postiženým," doplnila Řáhová. Zájem o práci je velký, už dnes evidují na magistrátu 140 přihlášek.

Autor: ČTK
Zdroj: Mladá fronta Dnes


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2021 Veleta, o.s.