http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 23.11.2009, 09:24 --- rubrika " Politika "

Poplatky strop ochránil už 60 tisíc lidí

Po loňském neúspěchu je letos roční sociální strop správně nastaven. Pacientské organizace vývoj vítají, stále mají ale výhrady.

Desetitisíce důchodců, ale i několik tisíc rodičů velmi nemocných dětí zaplatí letos za zdraví o dost méně než loni. Roční sociální strop 2,5 tisíce korun, nad který pojišťovny vracejí důchodcům a rodičům dětí peníze za některé poplatky a doplatky na léky, totiž bourá všechny rekordy.

Nejnovější data VZP, která se podařilo HN získat, mluví jasně: Zatímco loni vracela největší pojišťovna za prvních 9 měsíců roku peníze jen třem tisícovkám lidí, letos za stejnou dobu vyplatí peníze 46 tisícům pojištěnců. Drtivou většinu z nich tvoří právě děti a hlavně důchodci.

Letos jsme už to funguje

Stejně raketový nárůst počtu lidí, kteří překročí roční ochranný strop, hlásí i menší pojišťovny. Třeba Metal Aliance loni za tři čtvrtě roku vyplácela peníze 111 lidem, letos ale jejich počet stoupl na 2382. A podobné je to i u dalších pojišťoven. Celkem za prvního tři čtvrtě roku budou vracet pojišťovny peníze víc než 60 tisícům lidí. Což je třikrát tolik než za celý loňský rok.'Tato čísla ukazují, že roční limit chrání důchodce, které zatěžuje spoluúčast nejvíc. A přesně tuto skupinu lidí jsme ochránit chtěli,' říká náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS). Loni se to přitom ministerstvu moc nepovedlo. I když tehdejší ministr Tomáš Julínek sliboval, že roční strop ochrání 100 až 150 tisíc lidí, pojišťovny nakonec vracely peníze jen 20 tisícům pacientů.

Letošní radikální změna má dva důvody: Od letošního dubna snížili poslanci roční strop pro důchodce nad 65 a děti do 18 let z pěti na 2,5 tisíce korun. Pojišťovny navíc začaly od dubna do ročního limitu počítat i tzv. podpůrné a doplňkové léky, na které jsou vysoké doplatky. A právě tyto léky berou hlavně starší lidé. Počet lidí, kteří letos dosáhnou roční strop, přitom bude ještě velmi rychle stoupat. A pokud to půjde tak rychle jako dosud, je téměř jisté, že pojišťovny vrátí peníze víc než dvěma stům tisíc lidí.

Krása: Pořád to nestačí

To, že spoustě důchodců i dětí klesne spoluúčast ve zdravotnictví, vítají hlavně pacientské organizace. I když ne bez výhrad. 'Je určitě dobře, že sociální limit chrání hlavně chronicky nemocné lidi lépe než loni, ale pořád je to nedostatečné, protože se do ročního stropu nepočítají všechny doplatky na léky,' upozorňuje šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Lepší fungování sociálního stropu má v každém případě jeden konkrétní důsledek: KSČM ani ČSSD už nechtějí strop spolu s ostatními poplatky zrušit. 'Ukazuje se, že snížený strop funguje velmi sociálně. V novém návrhu na zrušení poplatků zůstane tento strop zachovaný,' říká členka zdravotního výboru Soňa Marková z KSČM. Totéž slibuje i David Rath z ČSSD.

Historie sociálního stropu na některé poplatky a doplatky na léky

Průkopník Julínek


Spolu s poplatky prosadil ministr zdravotnictví v Topolánkově vládě Tomáš Julínek vůbec poprvé v historii i roční sociální limit. Nastavil ho na pět tisíc korun. Sliboval, že roční limit ochrání až 150 tisíc lidí. Byl to ale špatný odhad. Nakonec pojišťovny vracely peníze jen 20 tisícům lidí.

Filipiová strop snížila

Julínkova nástupkyně v ministerském křesle Daniela Filipiová prosadila na začátku roku snížení ročního stropu dětem do 18 let a důchodcům z pěti tisíc na 2,5 tisíce korun. Čísla pojišťoven za prvních devět měsíců ukazují, že roční strop letos ochrání deset- až patnáctkrát víc lidí, než ochránil loni.

Co se do ročního limitu počítá

Do ročního stropu se počítají třicetikorunové poplatky u lékaře i poplatek 30 korun za vydání léku na recept. Počítají se do něj i doplatky na lék od firmy, která prodává příslušný lék nejlevněji, ale třeba i podpůrné a doplňkové léky. Do limitu se nepočítají poplatky za den v nemocnici a za pohotovost ani doplatky na zbytečně drahé léky.

Autor: Petr Vašek
Zdroj: Hospodářské noviny


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.