http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 13.08.2008, 07:57 --- rubrika " Legislativa "
Řada duševně nemocných může skončit jako bezdomovciSchizofrenici či lidé s depresí nedosáhnou na příspěvek na péči. Hrozí jim proto často sociální vyloučení.
Části lidí trpících psychickými problémy hrozí, že by mohli skončit na ulici. Kvůli duševní nemoci zůstávají velice často bez prostředků - jsou jim mnohdy přiznány jen minimální invalidní důchody. Pacienti tak přežívají na životním minimu.
Jen málokdy je podle psychiatrů duševně nemocným přiznán příspěvek na péči. Ten dostane od státu člověk dlouhodobě závislý na pomoci jiné osoby. Příspěvek je ve výši od dvou do jedenácti tisíc korun.
Podle lidí ze sociální sféry za to může špatně nastavená legislativa. Zákon o sociálních službách je prý šitý na míru tělesně postiženým - ti příspěvek na péči získají bez problémů. "Zákon ale vůbec nepočítá s duševně nemocnými," uvádí ředitel České asociace pro psychické zdraví Rostislav Kotrč.
Odborníci z praxe naopak vidí problém zejména u posudkových lékařů, kteří nejsou ve většině případů psychiatry. U duševně nemocných je přitom často problém správně posoudit jejich nemoc a stupeň závislosti na péči. "Například depresivní člověk má období, kdy může normálně pracovat, ale pak prožívá období,kdysi sám nedojde ani na záchod," říká Kotrč.
Podle ministerstva práce a sociálních věcí je ale systém nastaven správně. "Současná právní úprava příspěvku na péči umožňuje řádné posuzování stupně závislosti na péči i u osob s duševním onemocněním,"uvádí se v ministerském stanovisku, které získal Deník. Zástupci zdravotně postižených prosazují, aby vznikl speciální zákon o duševním zdraví. "Měl by těmto lidem zajistit například základní zajištění ve chvíli, kdy se jejich nemoc dramaticky zhorší," říká prezident Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.
Sociální služby v tísni
To, že psychicky nemocní nedosahují na příspěvek na péči, ohrožuje také organizace, které jim pomáhají. Jde o tréninkové kavárny, pracovní dílny či chráněná bydlení.
Podle nových pravidel totiž tyto sociální služby jsou financovány částečně z dotací a částečně z příspěvků na péči od pacientů. "Pokud má zařízení hodně klientů, kteří nedosáhnou na příspěvek na péči, tak se dostává do spirály platební neschopnosti a finanční tísně," vysvětluje Kotrč.
Například organizace Fokus Praha uzavírá letos čtyři terapeutické dílny a propouští zaměstnance. Právě tato zařízení ale pro řadu pacientů znamenají oporu, díky které nekončí jako bezdomovci na ulici nebo se nemusí stále dokola vracet do psychiatrické léčebny.
Během srpna bude řešit situaci sociálních služeb i ministerstvo práce a sociálních věcí.
Zdroj: denik.cz
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.