http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 30.10.2007, 09:49 --- rubrika " Bydlení "

Kraj a postižení se přou o plán šancí

Má pomáhat lidem s bydlením nebo zaměstnáním.

Střední Čechy - Krajský úřad a Národní rada osob se zdravotním postižením se přou o to, jak má vypadat takzvaný plán vyrovnávání příležitostí. Ten má pomáhat znevýhodněným skupinám lidí se začleněním do společnosti.

Kraj se chce při plánování zaměřit například na osoby s AIDS, tělesně postižené nebo lidi se specifickým náboženským smýšlením. Předseda rady postižených Václav Krása by ale chtěl, aby se plán věnoval jen postiženým. Náměstek hejtmana pro sociální oblast Josef Vacek to odmítá.

Náplní plánu by podle Vacka měla být rovnost nejen pro zdravotně postižené, ale pro všechny skupiny lidí, kterým hrozí, že budou ve společnosti znevýhodněny.

'Chtěli bychom, aby plán vymezoval rovnost příležitostí jak v zaměstnání, tak v jakémkoliv životním uplatnění. Určen by byl pro lidi, kteří jsou nějak znevýhodněni kvůli postižení, kvůli náboženskému vyznání, ale i pro nemocné chorobou AIDS. Aby měli rovné šance všichni,' řekl Vacek. Plán má stanovit, jak lidem sehnat práci nebo například bydlení.

'Nevím, jestli je to úplně dobře. Nejsem si jist, že je možné sloučit víc skupin, potřeby zdravotně postižených jsou velmi specifické. Neplnilo by to potom svůj účel,' poznamenal Krása.

Představoval by si, že by se například v plánu popsalo, jak a do kdy zlepšit pro postižené cestování hromadnou dopravou. 'Zmapovalo by se, jaká je dostupnost dopravy lidem s postižením a poté by se stanovilo, jak to zlepšit. Jde třeba o nákup bezbariérových autobusů, lepší zpřístupnění nádraží a odstranění bariér. A podobně by se plánovalo i v oblasti studia nebo zaměstnávání,' podotkl Václav Krása.

Kraj bude mít plán hotov pravděpodobně do konce roku. Nyní ho projednává komise sociálních věcí, poté ho dostane krajská rada a nakonec zastupitelstvo.

Josef Vacek má ale z plánu vyrovnávání příležitostí rozporuplné pocity. Obává se, že bude příliš teoretický. 'Zamýšlíme se, nakolik se to může uplatnit v praxi,' doplnil Vacek.

Plány vyrovnávání příležitostí má hotové šest krajů, další na nich pracují. Některé kraje ale podle Krásy s plánováním nesouhlasí. 'Někteří se chovají trošku přezíravě, myslí si, že plán nepotřebují a že dobře vědí, jak mají o postižené pečovat, a nikdo jim radit nemusí. Bohužel, čím více na západ, tím je situace lepší,' popsal Krása.

Autor: ZUZANA ČECHOVÁ
Zdroj: Mladá fronta Dnes


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.