http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 30.10.2007, 09:47 --- rubrika " Legislativa "
Požadavek na zřízení zvláštního ombudsmana pro postižené občanyModerátor (Vít Dvořák):
A jeden příběh za všechny mu podobné. Vozíčkář, tedy zdravotně postižený, se nedostal na jednání soudu, ačkoliv se ho projednávaný soud týkal. Soudkyně městského soudu v Praze 2 totiž údajně odmítla jednání přeložit do bezbariérové místnosti. I proto Národní rada osob se zdravotním postižením prosazuje, aby zájmy postižených hájil speciální ombudsman. Václav Krása, předseda rady. Dobré poledne.
Host (Václav Krása):
Dobré poledne.
Moderátor (Vít Dvořák):
Nestačí, pane Kráso, ten dosavadní ombudsman, veřejný ochránce práv? Není právě tohle jedna z parket pro něj?
Host (Václav Krása):
My si velmi vážíme práce pana doktora Motejla, ale pan doktor Motejl nemá exekutivní pravomoc. On může pouze upozorňovat a to především státní orgány, veřejné orgány, na to, v čem je problém, jak mají jednat, v čem pochybily. My si představujeme to, že by takový právní ochránce osob se zdravotním postižením zastupoval v různých jednáních lidi se zdravotním postižením a pomáhal jim v tom, aby oni se domohli svého práva. My totiž víme velmi dobře, že naše zákony v zásadě, až na výjimky, jsou udělány tak, aby neprobíhala diskriminace osob se zdravotním postižením, ale problém je v dostupnosti práva pro osoby se zdravotním postižením. Oni z různých důvodů se k tomu právu nemůžou dostat, nemůžou ho uplatnit a v tom my vidíme problém.
Moderátor (Vít Dvořák):
Víte, ale z toho se dá odvodit tvrzení nebo domněnka některých laiků, kteří nás poslouchají, že ombudsman nepracuje dobře.
Host (Václav Krása):
Ne. Ombudsman pracuje velmi dobře. Ale on nemá ze zákona pravomoci, které má například v Rakouské republice právní ochránce osob se zdravotním postižením, na kterého se občané se zdravotním postižením
Moderátor (Vít Dvořák):
Víte, než k těm pravomocem dojdeme, ombudsmana by po vašem vzoru mohli pak ale třeba také chtít Romové, gayové, lesbičky.
Host (Václav Krása):
Já myslím, že osoby se zdravotním postižením jsou přece jenom specifická skupina lidí, která má například nebo které je zabráněno uplatnění práv například v tom, že soudní budova je z hlediska bariér nepřístupná. Nebo například v tom, že zákony nebo spisy v soudní síni nejsou v brailově písmě a podobně. Tudíž tito občané mají objektivně velmi ztížený přístup k uplatnění práva, a proto se domníváme, že v takovýchto případech, kdy oni nemohou dosáhnout práva, ačkoliv zákony říkají, že to právo mají, takže v takovýchto případech by tady měl být institut, na kterého by se obrátili a ta instituce nebo ten institut by jim pomáhal.
Moderátor (Vít Dvořák):
A ty pravomoci?
Host (Václav Krása):
Ty pravomoce by byly takové, že právní ochránce by se snažil narovnat spor napřed dohodou, a pokud by opravdu ta dohoda nebyla možná, tak by mohl vyvolat i soudní spor v zájmu svého klienta.
Moderátor (Vít Dvořák):
Jak chcete toho speciálního ombudsmana prosadit?
Host (Václav Krása):
Na základě včerejší konference, kde i dokonce pan doktor Motejl se za tento institut postavil, chceme oslovit vládu s prohlášením, které vyšlo z této konference, a chceme o něm postupně jednat. My víme, že je to běh na dlouhou trať, ale chceme konkrétními důkazy ukázat, že opravdu k diskriminaci tady dochází a to právě proto, že lidé nedosáhnou na svoje právo a z hlediska zdravotního postižení a chceme jaksi apelovat i na státní správu, aby se tím problémem opravdu zabývala. My se domníváme, že to nemusí bejt speciální úřad, ale že to může být úřad například pod ministerstvem spravedlnosti nějaký zvláštní útvar a tak dále, který by samozřejmě spolupracoval s organizacemi zdravotně postižených.
Moderátor (Vít Dvořák):
Plány Národní rady osob se zdravotním postižením, její předseda Václav Krása. Děkuju, na slyšenou.
Host (Václav Krása):
Na shledanou.
Autor: Vít Dvořák
Zdroj: Radiožurnál
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.