http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 30.08.2007, 09:26 --- rubrika " Zdraví "
Lékaři chtějí snížit sankci za to, že nevyberou poplatky Neuplynul ani týden od chvíle, kdy reformní návrhy ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) schválila koalice, a už se objevila výzva k jejich změně. A to z řad lékařů, kteří jinak reformu podporují. Sdružení ambulantních specialistů se obrátilo otevřeným dopisem na poslance. Žádá, aby při projednávání reformy ve sněmovně snížili sankci, která lékařům hrozí, když nebudou vybírat poplatky od pacientů.
Sankce 50.000 korun je podle nich příliš vysoká. V otevřeném dopise ambulantní specialisté připomínají, že lékař nemůže být odpovědný za to, zda pacient zaplatí, ale jen za to, zda o poplatek požádal. V zákoně by proto podle nich měla být pro lékaře stanovena povinnost poplatek požadovat, nikoli vybrat. Reforma počítá s tím, že od ledna příštího roku budou platit pacienti 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.
Poplatky pacientů a vysokou sankci pro lékaře považuje exministr zdravotnictví a předseda sněmovního zdravotního výboru David Rath (ČSSD) za protiústavní. Pokud reforma projde a podepíše ji prezident republiky, podá na tuto část zákona ústavní stížnost. O ústavní stížnosti uvažují i komunisté, podat ji chce i Národní rada osob se zdravotním postižením. Poplatky kritizují i pacientská sdružení.
Rath řekl, že v zákoně by pro lékaře neměla být kvůli poplatkům pacientů žádná sankce. "Je hrubou chybou ministra Julínka, že ji tam dal, neměla by tam být," prohlásil.
Lékaři v dopise poslancům navrhují, aby sankci snížili na 1000 korun, původní částka prý u menší ambulance odpovídá jejímu měsíčnímu příjmu od všech zdravotních pojišťoven. Na poplatcích jsou přitom ambulance schopny měsíčně vybrat částku nanejvýš v řádu stokorun až jednotek tisíc, uvádí se v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici. Lékařům vadí i to, že by za stejný přestupek mohli být trestáni opakovaně, to podle nich odporuje ústavnímu pořádku.
"Napadáme izolovaně jeden odstavec, ne reformu jako celek, ani pozměňovací návrh, na kterém se shodla koalice," řekl ČTK výkonný místopředseda sdružení Zorjan Jojko. Pokuta navržená zákonem ale není podle něj přiměřená společenské závažnosti provinění. Za překročení rychlosti zaplatí řidič 1000 korun, za nevybírání poplatků by lékař měl dát 50.000 korun, porovnal Jojko.
Povinnost lékařů vybírat poplatky pod pohrůžkou pokuty 50.000 korun kritizuje také předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Kvůli návrhu se chce s lékaři sejít. "Vládní koalice připravila zdravotníkům roli drábů, když výkon drakonického opatření připsala jim," řekl dnes Paroubek novinářům.
Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek poplatky pacientů i sankce pro lékaře odmítá. Je to podle něj Julínkova pomsta lékařům, kteří nechtěli klesnout na úroveň toaletářek a vybírat částky na úrovni jednoho eura.
Občanské sdružení Lékaři pro reformu podpořilo poplatky pacientů jako správný reformní krok. Poplatek neznamená pro pacienty jen peníze navíc, ale hlavně umožní kontrolu a omezí zbytečná vyšetření, řekl předseda sdružení Roman Flašar.
Rath připomněl, že návrh už prošel druhým čtením. Ve třetím čtení je možné ho jen schválit nebo odmítnout, změny nejsou možné. "Pokud je alternativa vrácení do druhého čtení, nevidíme nejmenší důvod, proč by se výše sankcí nedala opravit," reagoval Jojko. "Příští týden je třetí čtení, tedy hlasování. Buď projde reforma jako celek, nebo ne. My budeme v každém případě hlasovat proti," dodal Rath.
Zdroj: ihned.cz - Právní rádce
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.